9 ^NIEUWS 1 JE, huidige ontwikkeling in de scheepvaart en meer speciaal in het tankerbedrijf is de aanleiding ge weest tot het ontstaan van grote eenheden. Het aantal grote schepen, in het bijzonder tankers en schepen voor gestorte lading met een draagvermo gen van meer dan 35.000 ton, neemt hand over hand toe. In de wereldkoopvaardijvloot is het aan tal van deze vaartuigen met een draagvermogen van meer dan 45.000 ton en het aantal schepen met een draagvermogen van 65.000 ton en groter reeds aanzienlijk en er is een tendens tot verdere toeneming. Deze ontwikkeling heeft reeds enige tijd geleden geleid tot de beslissing om het haven bassin van de werf te Schiedam aanzienlijk uit te breiden, teneinde in de naaste toekomst in de gele genheid te zijn het te verwachten grotere aantal schepen van deze grote tonnage aan de werf te kunnen ontvangen voor het uitvoeren van repara ties. Men heeft dagelijks de gelegenheid de voort gang van dit werk gade te slaan en te zien, dat een deel van de te verwerven nieuwe kade-instal latie reeds in gebruik genomen is. De hierboven geschetste ontwikkeling in de wereld scheepvaart plaatst ons echter nog voor andere pro blemen. Onze afdeling Reparatie ziet zich de laat ste twee jaren in steeds grotere mate geplaatst voor de moeilijkheid om aan de aanvraag voor het dok ken van deze grote schepen met een draagvermo gen tussen 38.000 en 65.000 ton te voldoen. De gepubliceerde cijfers van de wereld-koopvaardij- tonnage in de vaart en in aanbouw hebben ons het inzicht gegeven, dat wij binnen afzienbare tijd niet meer in staat zouden zijn aan de vraag van onze klanten, zoals tot nu toe gebruikelijk, tegemoet te komen indien geen maatregelen onzerzijds genomen zouden worden. Na een uitvoerige studie zijn wij tot de conclusie gekomen dat, wil ons bedrijf zijn huidige positie in de nationale en internationale scheepsreparatie- wereld handhaven, het noodzakelijk is om over te gaan tot het aanpassen van onze dokcapaciteit ten behoeve van deze grote schepen. Daarom is in principe besloten, dat dok 5 verlengd zal worden, een nieuw gegraven dok zal worden gebouwd en dok 3 overgebracht zal worden naar Rotterdam. Teneinde zo snel mogelijk verbetering in de hui dige toestand te brengen, zal ons drijvende dok 5 worden uitgebreid met een extra sectie, waardoor dit dok geschikt zal zijn voor het opnemen van tankschepen met een draagvermogen tot 35.000 ton. Van deze gelegenheid zal tevens gebruik ge maakt worden om de technische installatie van dok 5 te moderniseren, d.w.z. de dokpompen zullen worden vervangen door nieuwe en grotere pompen. De electrische installatie van het dok zal eveneens worden herzien en in overeenstemming worden gebracht met de eisen die thans gesteld kunnen worden. De werkzaamheden zijn inmiddels ter hand geno men en wij hebben de verwachting, dat een en an der in de loop van het volgende jaar gereed zal kunnen zijn. Wij verwachten, dat in de komende jaren het aan tal te dokken schepen met een draagvermogen van meer dan 38.000 ton (waarvoor thans uitsluitend dok 4 in aanmerking komt), zo groot zal zijn, dat ons dok 4 daarvoor niet meer toereikend zal zijn. Om deze reden is besloten over te gaan tot het bouwen van een nieuw gegraven droogdok, ge schikt tot het opnemen van schepen met een maxi mum draagvermogen van ca. 110.000 ton. Dit dok zal gebouwd worden in de nabijheid van de dok ken 6 en 7. Vanzelfsprekend zal oök dit dok met soortgelijke moderne voorzieningen worden uitge voerd als reeds bij de dokken 6 en 7 het geval is. Indien de vereiste toestemming van de betrokken autoriteiten spoedig kan worden verkregen, reke nen wij er mede, dat de bouw in pl.m. 2M jaar voltooid kan zijn. Het volledig benutten van de voordelen, die onze havenuitbreiding ons biedt, zal verder medebren gen, dat ons drijvende dok 3 van zijn huidige plaats wordt weggenomen. Teneinde onze totale dokcapa citeit niet te verminderen, hebben wij besloten dit dok naar onze werf te Rotterdam (Delfshaven) over te brengen. De nodige voorzieningen hiervoor zullen daar dan getroffen worden. Wij zijn ons er van bewust, dat deze projecten aan zienlijke investeringen vereisen; niettemin achten wij die noodzakelijk om onze huidige positie in de internationale scheepsreparatiewereld te handhaven. Het ontwerp voor het nieuwe dok en de leiding bij de uitvoering zullen worden verzorgd door het Architecten- en Ingenieurs Bureau F. C. de Weger. Het ligt in de bedoeling de bouw van het dok op te dragen aan de N.V. Hollandsche Beton Mij. (BATO) en de Hollandsche Beton Mij. N.V.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 11