Werkclassificatie in ons bedrijf (III) NIEUWS 10 In ons vorig artikel (in het februari-nummer) heb ben we uiteengezet volgens welke kenmerken en waarderingsschalen een functie wordt gewaar deerd. Nu zou men kunnen veronderstellen dat hiermee de totale waarde van de functies wordt bepaald. Dit is echter niet het geval. Men heeft n.l. bij het ontwerpen van de methode (het sys teem) rekening gehouden met het feit dat niet alle sub-kenmerken even zwaar „wegen". Op grond hiervan heeft men voor alle sub-ken merken z.g.n. afweegfaktoren vastgesteld waarmee de gegeven waarderingscijfers moeten worden ver menigvuldigd. De som van de aldus verkregen producten per sub-kenmerk geeft dan de totale waarde van de functie weer. Om één en ander duidelijk te laten zien volgt hier onder een voorbeeld van de omschrijving, analy sering en waardering van een (gefingeerde) functie „kotteraar". FUNCTIE: KOTTERAAR FUNCTIENUMMER: XY - 128 Afw. fact. Waard. Totaal Algemene omschrijving: Het kotteren van grote gecompliceerde tandwielkasten als enkelwerk of in serie van ten hoogste 10 stuks, met een kotter-unit met spil- diameter van 125 mm en groter. Het opstellen van de bouweenheden, afhankelijk van de grootte van de tandwielkast, alsmede het stellen van de kotter-unit voor het kotteren. Karakter van het werk: Het werk heeft het karakter van enkelfabricage. In bepaalde gevallen worden kleine series vervaardigd tot ten hoogste 10 stuks. 3 8 24 Duur van de cyclus: Herhaling van eenzelfde serie handelingen komt nauwelijks voor; aan een bepaald werkstuk kan dagen gewerkt worden. 4 8 32 Variatie en complicatie der werkstukken: De werkstukken zijn grote tandwielkasten in verscheidene soorten en tenminste voor een groot deel gecompliceerd van vorm. 6 7 42 Meer machines of installaties te bedienen: Komt niet voor. 2 Instellen en bedienen machine(s) of installatie(s): Het werk omvat het zelfstandig instellen en bedienen van de kotter- bank voor het regelen van: toerental, aanzet, snijsnelheden (spaan dikte). 4 8 32 Werken met tekeningen en schema's: Het werk omvat het lezen van vrij moeilijke samengestelde en/of grote monotekeningen. 4 7 28 Werken met meetgereedschap: Er wordt gewerkt met o.m. duimstok, schuifpasser, binnen- en buiten micrometer, meetklokje, diverse soorten passers, penbekkalibers, hoek- maten en mallen. 2 8 16 Werken met instrumenten en meters: Komt niet voor. 2 Transporteren: 174

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 12