NIEUWE DRAAGVLEUGELBOOT "TAB" 13 NIEUWS De jonge do ops ter staat gereed. Dit vaartuig, genoemd naar de vroegere directie-mo torboot „Tab" (gebouwd op de werf Rotterdam in 1908 onder bouwnummer 203), werd op 27 februari jl. gedoopt, te water gelaten, beproefd en overgedragen aan de directie van W.F. In 1908 gold een vaartuig, dat door een motor werd voortgestuwd nog als een nieuw type, ter wijl de snelheid van de oude „Tab", nl. 17 km per uur, eveneens een exceptie was. De voortstuwing geschiedde door een motor van 55 P.K. In de halve eeuw, die sinds de bouw van de oude „Tab" is voorbijgegaan, is er veel veranderd. Ver gelijkt men - met behulp van enige cijfers - de oude en nieuwe „Tab" dan springt het verschil wel heel duidelijk in het oog. „Tab" 1908 Lengte o.a. 16.13 meter Breedte 2.80 meter Holte 1.20 meter Snelheid 17.- km/u „Tab" 1961 Lengte o.a. 6.73 meter Breedte 3.12 meter Diepgang (stilliggend) 1.10 meter Snelheid 55 km/u De tweede „Tab" is een geheel nieuw type. Het is een draagvleugelboot, die als eerste van dit type in Nederland in dienst is gesteld. In het buitenland zijn er reeds enkele in de vaart. De voortstuwing geschiedt door twee buitenboordmotoren van elk 80 P.K. De ontwerper is de Nederlandse Aquavion Maat schappij en de boot werd gebouwd bij J. en K. Smit (Aluminium Verwerkende Industrie) te Krimpen aan de Lek. De nieuwe „Tab" op de „proejtocht" Pleziervaart met oude „Tab". Voor de 8-jarige Barbara A. E. Wilton, het doch tertje van wijlen Ir. J. H. Wilton, was de 27e februari een belangrijke dag. Zij doopte op boven genoemde werf de nieuwe motorboot en deed dit op charmante wijze (zie foto). Direct daarna volg den de tewaterlating en de vereiste vaarproeven. Het is een interessant gezicht deze nieuwe aanwinst varende te zien: het vaartuig verheft zich - alsof het wil gaan vliegen - met de voorsteven uit het water, zodra de beide machtige buitenboordmoto ren het een bepaalde snelheid geven. Worden de motoren afgezet, dan zakt de voorsteven terug en zeer snel (binnen 15 meter) ligt de boot gestopt.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 15