Hoe draait de BEDRIJFSSCHOOL-NIEUWS ^NIEUWS 18 U vindt het ongetwijfeld interessant om te weten, hoe het nu eigenlijk toegaat op onze Bedrijfsschool. Daarom, beste lezer, nemen we u mee op een wandeling door het schoolgebouw en op de plaat sen waar we even kunnen uitrusten van de ver moeienissen zullen we u het een en ander vertellen. Bij het binnenkomen van de school ziet u voor u een lange gang. Aan de ene zijde van deze gang zijn de vijf was- en kleedlokalen, aan de andere kant de vijf praktijkhallen. Om nu een begin met onze rondleiding te maken, gaan we eerst naar de laatste hal. Daar werkt en leert het „Voorbereidend Leerjaar". Het woord zegt het al, hier worden de leerlingen voorbereid. U vraagt meteen „waarvoor?" Maar niet zo haastig, loopt u eerst maar naar die grote werktafel met die draaistoeltjes. Gaat u zit ten, dan zullen we u nu iets gaan vertellen. In dit Voorbereidend Leerjaar zitten jongens, die eerst onderricht gehad hebben op de Lagere School en daarna op de V.G.L.O.-school. Ook vindt u hier knapen, die na 1 of 2 moeilijke jaren op de M.U.L.O. besloten hebben in de tech niek hun carrière te maken. Welnu, deze jongelieden gaan zich in dit leerjaar voorbereiden op een keuzevak: Ijzerwerken, Plaatwerken, Koperslaan of Vormen. Om de handvaardigheid aan te leren krijgen ze ondermeer les in handenarbeid. Deze omvat zo wel klei en hout, als het smeden, soldéren en schilderen. Ze behoeven natuurlijk geen smid te worden, maar ze dienen te weten, dat als je ijzer verhit, je er iets mee kunt doen, namelijk het in een vorm slaan, die je wilt hebben. Zo gaan ze hun wil opleggen aan het materiaal. En dit gebeurt met klei en met steen, met plaat en met koper. Door het aanleren van al deze handvaardigheden leert de jongen zijn handen gebruiken. In de theorie-lessen wordt hem over materiaal en gereedschappen verteld. Daarnaast gaat hij verder met rekenen, taal en na tuurkunde. Op het lesrooster staat ook het vak Engels, want als je op een scheepswerf werkt, kun je met Neder lands alléén niet altijd terecht. Dat het tekenen een grote plaats inneemt behoe ven we eigenlijk niet te vertellen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 20