Pasen 23 (^NIEUWS jmen onze openbare wateren in een behoorlijke toe stand wil houden. De watervervuiling heeft dus zowel van buiten als van binnen ons land plaats. Het is een kwestie van Nederland let op uw zaa'k!" Vooral als men be denkt, dat we, als de ontwikkeling zo voortgaat, binnen niet al te veel jaren vier keer zoveel water voor industrie en bevolking zullen nodig hebben als nu. Pasen! Paaseieren, Paas gebruiken, het Paasmaal, ge kleed gaan op zijn Paasbest. Allemaal woorden, die met Pasen te maken hebben en waaraan iets feeste lijks zit. 11yat is het eigenlijk een vrolijk woord, Pasen! Er zit beweging in; het lokt. zou je kunnen zeggen, ten dans. Pasen is een vrolijk begrip. Het doet denken aan het nieuwe jaar, dat zich aan het ontplooien is; aan de natuur. De barre (dit keer niet zo erg barre) winter is voorbij. Deuren en ramen gaan weer open. De mensen trekken nieuwe kleren aan en willen naar buiten. Met Pasen moet het (Paas-) zonnetje schijnen. De natuur is in beweging; het nieuwe leven begint. We weten wel, dat dat allemaal in ons kille, ver anderlijke klimaat lang niet altijd opgaat. Maar is dat niet zo ongeveer de stemming, waaraan we bij het woord Pasen denken? Pasen is een feest van het nieuwe, van het herlevende, van opge wektheid. Maar waar komt dat woord vandaan? Pasen? Men moet er diep voor in de bijbelse geschiedenis teruggaan om het te vinden. Pésach, Pascha, was het oude jaarfeest der Israëlieten. Op dat feest werd de uittocht uit Egypte herdacht; toen de Heer aan Mozes had opgedragen het Joodse volk uit de ballingschap naar het Beloofde Land terug te voeren. Maar al is het woord uit het Oude Testament af komstig, het Paasfeest als zodanig is overal in landen, waar het voorjaar op de winter volgt, ge vierd. Het is ook merkwaardig, dat Pasen in het Duits „Ostern" en in het Engels „Easter" heet. En die twee woorden kunnen toegeschreven wor den aan de heidense (oud-Germaanse) godin Os- tara. Aan het Paasfeest zitten ook oude, heidense natuurgebruiken vast. In de westerse wereld van het Christendom heeft Pasen natuurlijk zijn grote betekenis gekregen als het feest van de Opstanding. Men kan ook zeg gen, de Goddelijke overwinning over dood en zonde. Er zijn wel geen onderwerpen, die in de schilderkunst van de westerse beschaving zoveel uitgebeeld zijn als die van Christus' geboorte (Kerstmis), het lijden van Christus (de lijdens week voorafgaande aan Pasen) en de Opstanding (Pasen). Het is een nogal veel voorkomend mis verstand, dat Pasen de herdenking zou betekenen van de kruisiging. Pasen is het plechtige feest van de Opstanding na de kruisiging. Heel opmerkelijk is natuurlijk ook, dat de datum van Pasen niet ieder jaar gelijk is, zoals bij Kerst mis. Hoe zit dat in elkaar? Kent men de formule? Paaszondag valt op de eerste zondag na volle maan na de lente-dag. De lente-dag, of zoals ook gezegd wordt de lente-evening, is 21 maart in het voor jaar, waarop dag en nacht even lang zijn. Er is ook een najaars-evening (21 september), waarop dag en nacht even lang zijn, voordat de donkere winter nadert. De dagen der volle maan wisselen iedere maand en ieder jaar. En daarom wisselt ook Pasen. De vroegste Pasen is mogelijk op 22 maart, n.l. als dat een zondag is en het volle maan is op de lente-dag. De laatst mogelijke Pasen valt op 25 april; als het één dag voor de lentedag volle maan zou zijn geweest. Het was niet altijd zo. In de oudste christelijke tijden werd Pasen gevierd volgens de Joodse tijd rekening. Als men een zakagenda opslaat, ziet men daarin ook steeds het zogenaamde Israëlitisch Paasfeest op een andere datum dan het christelijke Paasfeest. Het heeft wel tot de 9e eeuw geduurd, voordat men algemeen de tegenwoordige bereke ning van Pasen toepaste. Zoals bekend, zijn er vooral in deze eeuw stemmen opgegaan om ook Pasen net als Kerstmis een vaste datum te geven; maar zover zijn we nog niet. Er zou over Pasen nog heel wat te zeggen zijn. Zo b.v. dat er vanouds aan verbonden is de ge dachte aan de wederkomst van Christus op aarde, zoals bij de Joden het geloof aan de komst van de Messias. Ook de gedachte van de doop behoort bij Pasen. In de middeleeuwse kerken werden met Pasen de zogenaamde Paasspelen vertoond en Paas- sproken voorgelezen. Van niet-christelijke oor sprong is het gebruik der Paas-eieren (symbool van levenskracht) en niet te vergeten dat der Paas vuren (de vreugde over de vernieuwing van het leven in de natuur). Pasen is sinds mensenheugenis in christelijke en niet-christelijke kringen een feest der vernieuwing geweest. In onze materialistische tijd valt het niet altijd gemakkelijk die vernieuwing van het leven nog goed te zien. Maar overal waar nog blijdschap over het leven bestaat, zal men toch ook de ver nieuwing van het leven kunnen ontdekken. En daarom zeggen we tot een ieder: vrolijk Paasfeest!

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 25