Hoe draait de Bedrijfsschool? II BEDRIJFSSCHOOL-NIEUWS (^NIEUWS 12 Zoals u zich herinnert waren wij de vorige maal op bezoek in de hal van het Voorbereidend Leerjaar. U weet, dat leerlingen van de V.G.L.O. en U.L.O. school hier hun eerste stappen zetten op de lange weg naar het vakmanschap. Aan het eind van dit leerjaar maakt de leerling met de leermeester zijn keuze welke vakrichting hij zal kiezen. Wij zullen onze schreden nu richten naar de afdeling Koperslagers en Pjpenbewerkers. Iedereen, die wel eens op een schip is geweest, staat altijd weer verbaasd over de enorme hoeveelheid pijpen en pijpjes die er in aangebracht zijn. Het is de koperslager-pijpfitter die deze buigt en dan aan bouwt. Het buigen van pijpen in elke gewenste bocht is een precies werk. De tekening geeft de bochten in graden aan en de koperslager gaat ze vervolgens bui gen. Dit buigen geschiedt meestal machinaal, maar op de Bedrijfsschool leert de heer Van Collenburg zijn leerlingen dit met handkracht te doen. Daarom stookt hij de pijp warm en gaat dan de bocht trekken. Aan het werk hij de montagestand. Naast dit werk moet een vakman ook alles weten over hard en zacht solderen, over pakkingen en iso latiemateriaal, over schroefdraden, enz. Een aparte vorming krijgt onze jonge koperslager bij het drijven. Van een plaat koper kan deze leerling sierlijke voorwerpen drijven. Dat dit werk niet voor de poes is, spreekt voor zich zelf als wij u vertellen dat hij al 9 verschillende soorten hamers hiervoor kan gebruiken. Op de foto hiernaast ziet u Dirk Haage bij onze montage-stand.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 14