Dames en TECHNIEK EXCURSIES maart - april 21 (^NIEUWS Onze dames Y. H. C. Dodemont, J. van der Spek en P. J. Spieker maken door hun functie regel matig kennis met allerlei techni sche uitdrukkingen, waarvan zij niet veel begrijpen. Zij lezen over en horen van: revolver- draaien, proefstand, honen, eind controle, H.K.-hal, enz. enz. Het zijn stuk voor stuk voor hen on begrepen uitdrukkingen en „daar aan moest eens een eind ko men," zeiden ze. Onder deskun dig geleide hebben zij een rondwandeling in de Machine fabrieken gemaakt en mej. Do demont heeft er volgens on derstaand relaas bijzonder veel opgestoken. „Als ik op vergaderingen het woord „revolverdraaien" hoorde ontstond er altijd een vaag be grip in mijn achterhoofd over het maken van schietwerktuigen. Dat is nu voorbijIk heb met eigen ogen gezien, dat het echt niets met revolvers te maken heeft. Toch moet men, niet-technisch- zijnde, wel heel goed luisteren en kijken, anders blijft er maar weinig in de kersepit hangen. Onze begeleider vond blijkbaar onze vragen niet zo heel erg dom of hij was heel erg be leefd. Als je echter het verschil gaat kennen tussen een as en een krukas, ben je als leek al geluk kig. In de geschutswerkplaats hebben wij de eindcontrole van geschut bestudeerd, de ingewikkelde electrische en electronische be proevingsapparaten zien werken en de rust en kalmte bewonderd, Donderdag 16 maart Gezelschap „Leeghwater" te Delft (41 personen). Vrijdag 17 maart Stichting Philips-de Jong Ontspanningsfonds te Eindhoven (45 per sonen). Maandag 20 maart Uitgebreid Technische School te Scheveningen (50 personen). Dinsdag 21 maart Christelijk Lyceum te Veenendaal (35 personen). Woensdag 22 maart Koninklijke Landmacht (43 personen). Donderdag 23 maart Hogere Technische School te Dordrecht (45 personen). Maandag 27 maart Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs te Apeldoorn (37 personen). Dinsdag 28 maart Uitgebreid Technische School te Breda (40 personen). Woensdag 29 maart Hogere Technische School te Amsterdam (2 groepen van 35 per sonen). Donderdag 6 april Scheepswerf Biirmeister Wain te Kopenhagen (30 personen). waarmede de controleurs daar hun nauwkeurig werk verrich ten. Overgaande uit de vrij rustige sfeer van sommige gedeelten in de machinefabrieken naar de la waaierige ketelmakerij, staat men letterlijk en figuurlijk met de oren te klapperen. Het begrip „honen" is mij nu eindelijk duidelijk geworden. Ook dat gaf in het verleden nog al eens vreemde voorstellingen in mijn geest. Bij het bezoek op de „Plan ning" heb ik naast vele wetens waardigheden ook nog geleerd, dat men daar sterke zenuwen moet hebben. Dit korte bezoek aan de machi nefabrieken heeft op ons werke lijk indruk gemaakt. Het is ons opgevallen, dat het daar, on danks dat er overal wordt ge werkt en er allerlei werkstukken gereed liggen, toch een schone en opgeruimde indruk maakt. Wij hadden geen overall aan, maar zijn toch zonder olievlek ken teruggekeerd. Voorts hebben wij met bewon dering naar het transport van grote en onhandelbare werkstuk ken gekeken. Als leek denk je steeds, dat er iets fout gaat, iets fout moet gaan, maar je krijgt tenslotte begrip voor de vakken nis van de mannen in de kranen en op de begane grond. Ik geloof tenslotte, dat het heus wel nuttig is, als ook leken, die met vakuitdrukkingen slechts schriftelijk in aanraking komen, in de praktijk eens rondneuzen. Je neemt er wat van mee!"

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 23