Schepen en postzegels NIEUWS 6 Het verzamelen van postzegels is een vrijetijdsbe steding, die grote vormen heeft aangenomen. In plaats van het aanleggen van een verzameling van zegels van Nederland en Overzeese Gebieds delen, Europa of bepaalde landen hebben velen belangstelling voor dieren, gebouwen, vliegtuigen, landschappen enz. Voor hen, die zich interesseren voor schepen, bestaat de mogelijkheid de geschie denis van het schip in postzegels uit te beelden. Wij drukken hierbij een vrij willekeurig aantal zegels af uit diverse tijdperken, waarop afbeeldin gen van schepen voorkomen en zeer in het kort volgt hier een beschrijving van de voorstelling op de betreffende zegels: Geheel linksboven: een Grieks vaartuig uit de Tiende Eeuw, dat zowel door zeilen als riemen werd voortbewogen. Dit schip uit de zogenaamde Byzantijnse periode kon, indien nodig, als oor logsschip worden gebruikt. Vervolgens twee grote Spaanse zegels waarop af gebeeld het voor- en achteraanzicht van de „Santa Maria", het vlaggeschip van Columbus (einde 15e eeuw). Rechts daarvan een postzegel uitgegeven ter ge legenheid van de driehonderdste verjaardag van de stad New York, die door Nederlanders is gesticht. De oorspronkelijke naam van de stad was tot het jaar 1664 Nieuw Amsterdam. De door de West- Indische Compagnie gestichte kolonie op het eiland Manhattan heette Nieuw Nederland. Op de tweede regel links een herdenkingszegel van de slag bij Navarino, gelegen aan de zuidwestkust van Griekenland, waar in 1827 de Turkse vloot werd vernietigd. Daarnaast een afbeelding van een Nederlands oor logsschip uit de Zeventiende Eeuw. Ter gelegenheid van het feit, dat het in 1947 hon derdvijftig jaar geleden was, dat het beroemde Amerikaanse fregat „Constitution" in dienst werd gesteld, is de fraaie postzegel rechts uitgegeven. Op de derde regel ziet men links het U.S.S. „Ma rine", een pantserschip, tewatergelaten in 1890. Op 5 februari 1898 vloog dit schip in de haven van Havana in de lucht. Tweehonderdvijftig sche pelingen verloren hierbij het leven. De ondergang was de directe aanleiding tot de oorlog tussen Spanje en de Verenigde Staten. Daarnaast een afbeelding van schepen in de haven van Port Royal (Jamaica) omstreeks 1850 en rechts de Griekse pantserkruiser „Georgios Averoff", ge noemd naar de millionair, die een deel van de bouwkosten van dit schip voor zijn rekening nam. Na in 1910 te Livorno in Italië tewatergelaten te zijn heeft deze kruiser een belangrijke rol in de Griekse geschiedenis gespeeld. Hij heeft gedurende de Tweede Wereldoorlog nog escortediensten ver richt in de Indische Oceaan. Hoewel van de sterkte van de Griekse vloot afgevoerd, bestaat het schip nog steeds als monument. Op de vierde regel links een oude rivierstoomsleep- boot op een postzegel, die in Oostenrijk werd uit gegeven ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van de Donau Dampfschiffahrt. Het Franse passagiersschip „Normandie", voor de oorlog het grootste schip ter wereld, ziet men op het middelste zegel. Gedurende een verbouwing in de Verenigde Staten is het schip in brand gevlogen en gekapseisd. Na nog gedurende de oorlog te zijn gelicht, werd het in Amerika gesloopt. Rechts de Turkse lichte kruiser „Hamidiye", in 1903 in Elswick, Engeland gebouwd. Het schip werd in de Balkan-oorlog en gedurende de eerste wereldoorlog verscheidene malen zwaar bescha digd. De kruiser heeft nog lange tijd als opleidings schip dienst gedaan. Op de tweede regel van onder, links, de Roemeen se brik „Mircea" en daarnaast een afbeelding van de Franse staatsman Clémenceau en het naar hem genoemde slagschip. Dit laatste, een zusterschip van de „Richelieu" en „Jean Bart" is ten gevolge van de Tweede Wereldoorlog nooit gereed gekomen. Het casco is uiteindelijk gesloopt. Rechts het Roemeense passagiersschip „Besarabië" in de Zwarte Zee. Onderaan het motorschip „Jutlandia" van de Deen se East Asiatic Company. Dit schip, dat evenals de overige passagiersschepen van de rederij opvalt door de Maier-steven en de afwezigheid van schoorsteen, werd door de Deense regering als hospitaalschip ter beschikking gesteld van de V.N. ten tijde van de oorlog in Korea. In het midden het Franse passagiersschip „Pasteur", dat onder Franse vlag voornamelijk als troepen transportschip heeft dienst gedaan. Het viel op door een abnormaal grote schoorsteen, die ver vóór de halve lengte van het schip was opgesteld. De „Pas teur" is enige jaren geleden verkocht aan de Nord- deutscher Lloyd en na een ingrijpende verbouwing onder de naam „Bremen" weer in de vaart gebracht. Tot slot een afbeelding van een onbekend Brits passagiersschip, vermoedelijk een P O boot.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 8