I 'Je '..Wip 1 12 r V I. Xk t Daar worden 17 sluizen gebouwd van elk pl.m. 56 meter breedte, die straks (1968) een getijvermogen van 500.000.000 m3 zullen beheersen. Een der beide landhoofdconstructies van 330 meter breed is reeds in aanbouw. Als deze gereed zijn, kan men achter elk zo'n gevaarte het Groot-Handelsgebouw doen wegschuilen. Men werkt daar met reuzengetallen. El ke beweegbare schuif in de doorstroomopeningen weegt 425.000 kg. Voor het drooghouden van de bouwput zijn 1300 electrische pompen in werking, reikende tot 32 meter onder N.A.P. Voor de 450.000 m3 beton, die men moet storten, beschikt men over een betonfabriek in de bouwput, die per uur 120 m3 beton produceert. Het is de grootste in haar soort in Europa. Ongeveer 23.000 heipalen (beton) steunen het bijna 1 km lange sluizenwerk. De eigen electrische cen trale heeft een capaciteit om een stad als Nijmegen van stroom te voorzien. In elke pijler zijn 4 machine kamers en nog twee in elk landhoofd, in totaal 68. Op het sluizencomplex wordt een rijweg geconstru eerd en wel een 6-baans weg (4 autobanen, een rij wielpad en één baan voor langzaam verkeer). In 1968 zal men dan 18 m boven de zeespiegel dit ge deelte van de verbinding tussen Voorne en Goeree berijden. Laten wij eindigen met het noemen van cijfers. Ook zonder deze staat de leek al sprakeloos, te meer nog als hij hoort, dat de gegevens van eb- en vloedstroom, windkracht en wat al niet nodig mocht zijn, over enkele jaren op electronische wijze worden verwerkt tot gegevens voor de 68 machinekamers. Er is rekening gehouden met ijsgang (zeer brede sluizen), men dacht aan de glasalentrek (in enkele pijlers zijn smalle tunnels). Men hield rekening met de afvoer van clandestien binnengedrongen zout water (aparte tunnels). Wat is er niet in dit schitte rend staal van het kunnen onzer waterbouwkundigen „Alles is hier," zei één der werknemers, „behalve een café" Zo is het ons althans oververteld. En niet alleen waarderen Nederlanders deze grootse verrichtingen, maar ook uit het buitenland komen tal van excursie- gangers, waaronder vele technici. Wij hopen in een volgend nummer ook van de an dere onderdelen van het gehele Deltaplan iets te vertellen, want ook daar is Nederland „op z'n best". De afsluiting bijv. van de Oosterschelde (getijver mogen van 2 milliard m3) is niet minder spectaculair, want daar bedraagt de rivier-diepte soms 40 meter. Dan is er het Volkerakproject, waar een nog grotere brug zal komen dan de Moerdijkverbinding is. Dit kolossale bouwwerk (met een rijweg, 25 meter boven het wateroppervlak) krijgt 10 overspanningen van elk 106 meter. Het rijdek komt bij dit object boven' op de brugconstructie. Wij constateerden zowel bij de dames als bij de he ren grote bewondering en belangstelling voor het werk dat in Zuidwest-Nederland wordt verricht, zo dat de opzet van deze tocht volkomen is geslaagd.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 16