(^NIEUWS 16 I Het tankstoomschip B. August Kessler". De veel grotere „Narragansett" van 12.000 ton, die in 1903 in de Verenigde Staten werd gebouwd en die in die tijd de grootste tanker ter wereld was, had in tegenstelling tot de „J. B. Aug. Kessler", de machinekamer midscheeps. De „J. B. Aug. Kessler" was genoemd naar de be kende pionier van de „Koninklijke", die kort voor dat wij de bouwopdracht ontvingen was overleden. Over het schip, dat door zijn weduwe tewater- gelaten werd, kan het volgende worden vermeld: In het bestek voor dit „Stalen Spardek Schroef- stoomschip" worden de volgende afmetingen ge noemd: „Lengte tussen de loodlijnen 375 Eng.voet Breedte op buitenkant spanten 50 Eng.voet Holte (moulded) tot spardek 23 Eng.voet Het schip zal op een diepgang, gelijklastig, van 23' - 6" dragen 6000 ton petroleum in bulk, bere kend tegen 45 kub. Eng.voet per ton in 5 dwars scheepse ruimen en vierhonderd ton petroleum- residu in 2 residu-bunkers, boven de gewoonlijke uitrusting voor een zeereis. Bovengenoemde afmetingen zijn overeengekomen zonder de bouwmeesters te ontheffen van hunne verantwoordelijkheid voor gegarandeerd laadgewicht van 6000 tons tegen 1016 kg". Bij de Algemene Omschrijving treft men de vol gende interessante opmerkingen aan: „Het schip te bouwen als spardek stoomschip, met rechten steven en elliptisch hek, met kimkielen wanneer gewenst van goedgekeurde vorm en zwaarte. Het schip zal 3 stalen masten varen, als schooner getuigd, volgens een goed te keuren tuigplan". En na diverse opmerkingen over de indeling van dit schip: „Mocht in dit bestek of in het machine-bestek eenige zaken zijn vergeten, die kunnen geacht wor den te behooren tot de uitrusting van een schip dezer klasse, dan zullen zij door den aannemer worden bijgeleverd, zonder bijbetaling". Een indruk van de salon, die wat stijl betreft wel wat afweek van de moderne opvattingen in de tegenwoordige schepen, krijgt men uit de volgende specificatie: „De salon te betimmeren in hardhout, gepolitoerd met nette ornamenteering, smaakvol ingericht, tot tevredenheid van de Maatschappij. Tafels van mahoniehout met slingerlatten compleet, sofa's gedekt met losse kussens, bekleed met rood trijp, gevuld met paardenhaar, draaistoelen, buf fetten met marmeren bladen, vergulde spiegel, 8-daagse klok, barometer, boekenkast, smaakvolle slingerlamp en tafelkleeden, Medicijnkast met la den en flesschen. Twee stel overtrekken voor kussens en banken".

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 20