17 (^NIEUWS De hoofdmachine van het tankstoomschip „J. B. August Kessler De in die tijd gebruikelijke sanitaire voorzieningen voor een groot schip als de „J. B. Aug. Kessler", vindt men in het hoofdstuk „W.C. en Baden": „Bad en W.C. voor kapitein en dito bij super cargo's hut in elegante stijl. Bad, W.C. en waterbak voor officieren en machinisten onder campagne, mandiebad met W.C. voor onderofficieren vooruit onder bak. De W.C.'s van goed te keuren merk, brillen van mahonie. Doorspoel-gelegenheid voor elk bad, gegoten ijze ren bochten met koperen kleppen tegen scheeps huid. Alle baden ingericht om het water met stoom te verwarmen. Waschhok met mandiebak, privaat en waterbak voor het volk vooruit. Alle watervulkisten te vullen door leiding van Sanitary-pomp. Vloeren in badkamers en W.C.'s met tegels in ce ment, Teakhouten roosters en de nodige kleine benoodigdheden". Van de machinespecificatie (18 bladzijden, waar van vijf en een half een specificatie van waarloo delen bevatten), luidden de algemene bepalingen: „Een triple compound stoommachine met 3 kruk ken en oppervlak condensor. Schuiven met schaar beweging met afzonderlijke inrichting om de 3 scharen onafhankelijk van elkaar te kunnen op trekken. Lucht-, circulatie-, voeding- en lenspompen te be wegen vanaf het kruishoofd der H.D. of M.D. cilinder; alle bewegende deelen verstelbaar te maken. Middellijn van den H.D. cilinder 241" Middellijn van den M.D. cilinder 40 Middellijn van den L.D. cilinder 68 Slag 45 De machine moet met 69 tot 75 omwentelingen ge durende zes achtereenvolgende uren bij een ketel- overdruk van 160 lbs. en opgetrokken schaar 1400 IPK en bij 180 lbs. keteldruk, terwijl met petro- leum-residu wordt gestookt, met 72 tot 78 omwen telingen gedurende zes achtereenvolgende uren 1600 IPK kunnen ontwikkelen". Op 3 december 1902 werd op de Noordzee een proeftocht gehouden, waarna de tanker aan de re derij werd overgedragen. De „J. B. Aug. Kessler" heeft lange tijd dienst ge daan, namelijk tot 1936, toen het schip voor sloop naar Japan werd verkocht en het heeft dus de voor een tankschip zeer hoge leeftijd van vier en dertig jaar bereikt. v. D (Rep)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 21