ORDE NETHEID VEILIGHEID WILW.F. EVEN HELPEN? ditnu (^NIEUWS 24 Ergens op uw bedrijf, op schip, in werkplaats of op het terrein wordt weieens de hand gelicht met de orde en netheid. De veiligheid is dan zoek. Opruimen voorkomt ongevallenO, Bazen, O, Voor lieden, gij bezet in deze een sleu telpositie. Laat de uitkomst van bovengenoemd sommetje toch al tijd veiligheid zijn. Zo wil het uw Victor. Ongeveer een jaar geleden lazen wij, dat „Esso" een raffinaderij bouwt in Karlsruhe (D.). De aanvoer van ruwe olie zal geschie den door de aan te leggen pijpleiding vanaf Marseille. Voor het gehele object klaar zal zijn, zal er nog heel wat water door de Rijn stromen. Het aan te leggen terrein is aan de Rijn gelegen. Een grote haven moet worden gegraven en het gehele terrein worden opgespoten. Een werk van jaren, dat door een Nederlands bedrijf wordt uitgevoerd. De haven is te ondiep en moet tot op pl.m. 14 meter diepte wor den gebracht. Cutterzuigers persen een mengsel van water, zand en grint door leidingen naar het werkterrein. Dit persen moet met grote snelheid gebeuren en wel pl.m. 9 meter per seconde. Indien het te langzaam gaat, zakken zand en grint in de leiding en slaat deze dicht. Daar de op te spuiten terreinen te ver zijn gelegen worden er zgn. Boosterstations tussen gebouwd. Deze nemen het door de cutterzuigers aangevoerde mengsel over en persen het door middel van grote centrifugaalpompen naar de diverse stort plaatsen. Een van onze onderaannemers firma De Neeff kreeg op dracht een dergelijk Boosterstation te installeren. Dit zou dan een dieselinstallatie van 1000 P.K. worden. Aan W.F. werd assisten tie gevraagd voor het plaatsen van de dieselmotor met oliekoppe ling en centrifugaalpomp. Het bedrijf moest geheel zelfstandig kunnen werken, dus moesten diverse pompen, koelwater-, smeer olie- en brandstoftanken, luchtvaten, compressor, enz. worden ge plaatst. Het geheel zou in 10 dagen gereed moeten zijn. De die selmotor van 30 ton (30.000 kg) zou per truck, welke tot de be tonnen fundatie zou kunnen rijden, worden aangevoerd. Dan zou de afdeling Buitentransport van W.F. met behulp van vetsleden, de dieselmotor van de truck op de fundatie plaatsen. Dit zou zó gebeurd zijn. In Karlsruhe aangekomen bleek het wel anders te gaan. Wij waren, vergezeld van aanhoudende regenbuien, aange land in een modderpoel en het was ondoenlijk om uit de auto te komen. Toen dit mogelijk was, hebben wij allereerst lieslaarzen en oliejassen aangeschaft. Bij het verder verkennen van het terrein leek het ons onmogelijk toe met dit transport op de plaats van bestemming te komen. Het ging ook inderdaad niet: op circa 800 meter afstand van de bestemde plaats strandde het transport. In het nog af te leggen gedeelte lag nog een houten noodbrug over een riviertje met aan beide zijden een oprit, welke op het hoogste punt pl.m. 8 meter hoger lag dan de normale weg. Besloten werd het geheel van de truck af te laden en op een andere manier verder te gaan. Allereerst werd een stalen glijplaat ge maakt van 10 meter lengte en 2 meter breedte. Aan de voorzijde werd een oplopende neus gemaakt, voorzien van een trekinrich- ting. Op deze glijplaat werd de dieselmotor geplaatst en men trachtte nu het geheel over de baggermassa naar de plaats van bestemming te slepen. Daarbij werd gebruik gemaakt van 4 zware zandwagens (elk 240 P.K.). Deze werden in treinvorm vóór de slede geplaatst en een bulldozer er achter. Dit experiment mis lukte en bracht ons geen meter verder. Er moest naar andere mid delen worden omgezien. Eén onzer wist raad; dicht in de buurt waren vetsleden te krijgen. Dat „dichtbij'' bleek 50 km verder

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 28