25 (^NIEUWS te zijn. Bij aankomst bleken deze sleden, wat betreft ge wicht en afmetingen zo onhandelbaar te zijn, dat zij met mankracht niet waren te vervoeren. Na alle voorbereidingen boekten wij een vordering van pl.m. 60 meter op één dag. Dat betekende dus 800 60 of pl.m. 13 transportdagen. Een sneller en gemakkelijker transport was dus wel wenselijk. In de directe omgeving konden wij beslag leggen op 50 beukenhouten spoorbiel zen. Deze werden vlak naast elkaar op de weg gelegd en het bovenvlak van groene zeep voorzien. De dieselmotor, welke op de slede stond kon nu, nadat de af te leggen weg met behulp van een bulldozer was geëgaliseerd, gemakke lijk over de bielzen worden getrokken. Op deze manier werd de afstand van 740 meter in 3 dagen afgelegd. Het vervoer over de noodbrug heeft ons wel angstige ogenblik ken bezorgd, aangezien er bij de bouw niet op een trans port van 30 ton was gerekend. Allen waren dan ook blij toen het geheel ter bestemder plaatse stond en men met het eigenlijke werk kon beginnen. Het plaatsen van de dieselmotor met pomp gaf verder geen moeilijkheden. Wat betreft de hulpwerktuigen kon dit niet gezegd worden. Het enige wat van tekeningen aanwezig was, bleek te be staan uit een schema. De geleverde tanken bestonden uit ijzeren exportvaten, oude luchtvaten en enkele vierkante tanken, alles overgezonden uit Nederland door het betrok ken baggerbedrijf. Tevens verwachtte men dat alle beno digde aansluitingen voor de diverse leidingen op het werk aanwezig zouden zijn. Ook dit was niet het geval. Er restte ons dus niet anders dan eerst vast te stellen, welke aansluitingen nodig waren en deze er aan te maken en daarna de diverse aanwezige aansluitingen, welke niet ge bruikt zouden worden, dicht te lassen. Onder normale omstandigheden zou dit alles zeer eenvou dig zijn, maar niet in deze rimboe, waar het nodige mate riaal niet bij de hand was. Men zegt echter wel eens: als alles zo gemakkelijk gaat, is er geen aardigheid aan en dit gold ook hier. Met wat improviseren kon echter veel be reikt worden. Alles is daar dan ook goed voor elkaar ge komen. Dieselmotor en centrifugaalpomp liepen rustig en trokken er zich niets van aan, dat het koelwater uit een oud biervat kwam. De geplande tijd van 10 dagen was echter uitgegroeid tot 6 weken. De opdrachtgever was tevreden over de uitvoering van het karwei, waaraan door W.F. was medegewerkt. B. Gaarne plaatsen wij het bovenstaande verhaal van één onzer technici die zonder ophef te maken de moeilijkheden be schrijft en die mede door het improvisatietalent worden overwonnen op de werf, maar ook in den vreemde. Redactie. bij de foto's; van boven naar beneden: Het begin: tot de knieën in de bagger. Op de brug. Eindelijk ter plaatse. 4X.-I h

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 29