33 (^NIEUWS drukt dus op het gas. Dat is ook nodig, net als bij de waterleiding om het gas overal in de leidingen te per sen. Zo komt het gas in de keukens en ook in veel bedrijven. ektnciteitscentrale' waar elektriciteit een stad te Je kunt op de tekening zien, dat er heel veel gebeurt in zo'n wordt gemaakt. Het is andere elektriciteit dan die uit je batti verlichten. Heb je 's avonds die rode gloed van alle lichten boven de stad wel eens gezien.-' ün dan is er nog meer nodig voor treinen en trams. Voor fabrieken en telefoons, radio's, straalkachels, strijkijzers en stofzuigers. Ieder een gebruikt elektriciteit: de kapper, de tandarts, de slager met zijn koelkast en zo kun je doorgaan. Al die elektriciteit wordt weer door middel van steenkool gemaakt. Op de tekening zie je al hoe er een heel heet vuur van gestookt wordt. Dat is om wijief te-rverhittcn tot stoom. De stoom blaast met grote kracht tegen een soort molen, zodat die geweldig hard "gaat draaien. En de draaiende as van de molen wrijft langs koperdraden, waarin ,t&in elektriciteit komt. Er moet nog veel geschakeld worden, voordat de goede stroom in de leidingen gaat. Ook de elektriciteitshuisjes, die ken je wel, zorgen er voor, dat het allemaal goed gaat. Soms komt er wel eens kortsluiting in zo'n huisje en zit de hele of halve stad in het donker. Wanneer de straat wordt opgebroken, zie je al die leidingen en buizen liggen. Eén hebben we nog vergeten. De riolen. Dat zijn de buizen, die onder de grond langs de huizen lopen en het vuile water wegvoeren. Dus je de stop uit de wastafel trekt gaat het vuile water eerst door een S bocht, de „zwanenhals" in de dan verder naar beneden. Ook het regenwater uit de goot en uit de putten langs de straat, ver- ilemaal in de rioolbuizen. Hoe meer water uit de buizen bij elkaar komt hoe dikker de buizen worden. Ze lopen een beetje schuin naar beneden, zodat het vuile water blijft stromen. Eindelijk komt al het rioolwater van een hele stads wijk samen in een soort schoonmaakfabriek; daar wordt het ergste vuil eruitgehaald en dan mag het af in zee lopen. een rivier liggen, hoeft het gemaakt te worden. Daar in. De mannen van de ge- rioolv stroomf meentereinigingsdienst moeten ook voor de riolen zorgen. Je hebt ze vast wel eens bezig gezien met de „puttenzuiger". Ze vroegen me of ik jullie wilde vragen nooit iets in de afvoerbuigen tip gooien, waar door ze verstopt raken, mpif?'is toch niet nodig? verder in O "RIOOL LEIDINGEN IN HUIS

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 37