5 (^NIEUWS De heidense Iberiërs, onder de naam van Gascons (vandaar Gascogne), plunderden het land tot aan Bordeaux en omstreeks het jaar 660 werd de on afhankelijke staat Aquitania, met Toulouse als hoofdstad, gevormd. De volgende ramp was de in val in 720 van de Arabieren via Spanje, die op hun weg naar het noorden roofden en vernielden wat zij konden, tot zij eindelijk te Poitiers werden ver slagen en teruggedreven. Gascogne kwam, hoewel gedeeltelijk onafhankelijk, onder Franse soevereiniteit en in 778 trok Karei de Grote er doorheen voor zijn onfortuinlijke veld tocht in Spanje. De Gascogners waren echter herhaaldelijk in op stand, hetgeen de invallen en verwoestingen van de Normandiërs tot de tiende eeuw vergemakkelijk ten. Semi-onafhankelijk kwam het land onder het feudale stelsel en in 852 werd het hertogdom Gas cogne (of Aquitania) gesticht, terwijl in het jaar 1052 de graaf van Armagnac afstand deed van zijn officiële rechten ten behoeve van de hertog. Wedijver onder de feudale leiders in de 11e eeuw gaf aanleiding tot evenveel moeilijkheden als er graafschappen waren. Dit duurde tot de kleindoch ter van de Hertog, Alienor, met de Franse koning huwde en het land voor een ogenblik weer Frans werd. Echter tijdens de tweede kruistocht werd het huwe lijk ontbonden, waarna Alienor trouwde met de hertog van Normandië, Henri Plantagenet, met als gevolg, dat het land opnieuw een slagveld en uit eindelijk een Engelse provincie werd toen Plan tagenet zich in 1154 met Engeland verbond. Juist in deze periode trokken er vele pelgrims door Gascogne op weg naar het altaar van de heilige Johannes van Compostella in Spanje. Voor hen, die, gezien het gevaar van beroving en wild ge dierte in de valleien, meestal de hogere bergrug gen volgden, werden langs de wegen vele herber gen gebouwd. Daarop volgden vele en langdurige gevechten tus sen de Engelsen en de plaatselijke feudale baron nen, totdat de Engelse koning Richard Leeuwen hart de uiteindelijke overwinning behaalde. De Fransen moedigden evenwel de Spaanse koning van Castilië aan om Gascogne binnen te trekken, met als gevolg langdurige oorlogen, waaraan pas in 1303 een einde kwam, toen het oostelijke ge deelte van Gascogne, waarbij Armagnac behoorde, Frans werd. Inmiddels hadden de Engelsen een sterk bestuur gevormd en aan de steden politieke rechten ver leend. Tot dusverre waren er vele kerken in de zo genaamde Romaanse stijl gebouwd, dikwijls zelfs versterkt, doch in die tijd deed de Gothische stijl met zijn spitsvormige gewelven zijn intrede. De 14e eeuw bracht het begin van de 100-jarige oorlog tussen de Fransen en de Engelsen; in 1355 werd Armagnac door de Engelse „Black Prince" verwoest. Gedurende deze oorlog namen de plaat selijke baronnen dikwijls grote sommen geld aan voor wijziging in hun trouwbetuiging. In 1378 werden de Engelsen nagenoeg uit Gascogne verdreven. De bevolking van Armagnac was meestal trouw gebleven aan de koning van Frankrijk, doch werd te Agincourt door de Engelsen verslagen en vervolgens voor het grootste deel door de Bour gondiërs vermoord. Velen van de ontsnapten vormden gewapende ben den, welke zich bij Jeanne d'Arc aansloten in de strijd tegen de Engelsen, terwijl in Gascogne de oorlog tussen de Fransen en de Engelsen tot het jaar 1453 voortduurde. Na vele gevechten kwam Armagnac onder Frans bestuur, hetgeen in 1527 definitief werd, met Auch als hoofdstad. Dat was toen de geruïneerde plaatselijke adelstand trachtte zijn fortuin te herstellen door dienst te nemen in de Franse legers om in het buitenland te vechten en het aan de burgerij overliet haar welstand op te voeren. Het protestantisme, dat in het begin van de 16e eeuw zijn intrede deed, vond vele volgelingen in Armagnac. Dit leidde van 1560 - 1598 tot gods dienstoorlogen. Pas onder het Katholieke bestuur na 1620 werd de orde hersteld. Enige jaren daar na en wel omstreeks 1650 oefende de Jansenisti sche, religieuze beweging gedurende enige tijd veel invloed uit. Voor wat de Protestanten betrof, werden door Lodewijk de Veertiende van Frankrijk ruwe dragonders bij hen gelegerd, hetgeen leidde tot vele, wellicht weinig oprechte, bekeringen en uiteindelijk verdwenen de protestantse groepen bijna geheel in Armagnac, in tegenstelling tot de verschillende naburige graafschappen, alwaar zij heden ten dage nog in sterke mate zijn vertegen woordigd. Vele protestanten waren, mede door een economische crisis in de provincie, geëmigreerd. In de 18e eeuw werd Gascogne, tengevolge van een sterk gecentraliseerde Franse organisatie, een rijke provincie, tot kort vóór de Franse revolutie in 1789. Wegen en bruggen werden gebouwd, ter wijl de steden werden herbouwd en verbeterd. De revolutie en daarna de Napoleontische oorlogen brachten een teruggang, maar de voorspoed keerde terug na de val van Napoleon en de daarop vol gende periode van vrede. Frankrijk was intussen verdeeld in bestuursdepartementen en het huidige departement Gers omvat voor een groot deel de oorspronkelijke provincie Armagnac, welke dus zelfs haar naam had verloren, nadat zij reeds in 1527 haar semi-zelfstandigheid was kwijt geraakt. De oude provincie Armagnac geniet buiten Frank rijk weinig bekendheid; alleen de beroemde alco holische drank ontleent zijn naam aan vroegere tijden en misschien kan men in de veelbewogen geschiedenis dezer provincie een verklaring vinden, waarom haar naam ook aan de prachtige tanker, welke nu door de werf wordt afgebouwd en straks zal worden opgeleverd, is gegeven. T. Dons Petersen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 9