BEDRIJFSSCHOOLNIEUWS HOE DRAAIT DE BEDRIJFSSCHOOL? IV (jf|)NIEUWS 16 De etalage van een kolenhandelaar wordt alleen maar attractief gemaakt als de man er iets be- wegends in zet. De mensen zullen zich dan voor de winkelruit verdringen, om „het" toch maar niet te missen. Zo'n aantrekkingskracht heeft nu ook onze werkhal in de Bedrijfsschool, waar de machines staan opgesteld. De bezoekers hebben merkbaar voorkeur voor de machinale afdeling. U vindt er naast een serie lichte en een serie zware draaibanken, een kotterbank, een paar freesban- ken, een schaafbank en een steekbank, kortom de sortering is groot. In deze hal vindt u tevens de af deling van de 3de jaars-bankwerkers. Al deze leerlingen, of ze nu tot bankwerker, draaier of frezer worden opgeleid, bezitten het diploma van de L.T.S. en worden direct in het 2de leer jaar geplaatst. De bankwerkers komen dan bij de heer Van der Bend, die, voortbouwend op de L.T.S.-kennis, de jongens leert wat het betekent op 0,1 mm te vijlen, wat pas-stukjes zijn en ze vakkundig onderwijst in het demonteren en monteren van machine-onder- delen. Als zijn leerlingen aan het eind van het jaar over gaan, komen ze bij de heer Koenderman in het 3de leerjaar om verder voorbereid te worden voor het Bemetel-examen en hun uiteindelijke plaatsing in de Machinefabrieken. In overleg met de heer Pruysen zorgen beide heren ervoor, dat ook de Machinale-bewer- kers, als draaiers, frezers, kotteraars etc. hun op leiding krijgen. Naast de praktijk ook hier weer de theorie. Vooral het tekeninglezen en de verspaningstheorie nemen hier een belangrijke plaats in. Na het behalen van hun diploma gaan de leerlin gen naar de werkplaats. De leiding daarvan heeft een systeem dat elke oud-leerling een bepaalde tijd werkt in de diverse afdelingen aldaar. Wij denken hierbij aan de afdeling Geschut, de Gereedschap werkplaats, de reparatie-afdeling binnen of buiten etc. Dit idee van rouleren heeft het voordeel dat de oud-leerlingen zelf kunnen meemaken wat er „te koop" is in een afdeling en tevens kunnen nagaan waar zij in de toekomst het best op hun plaats zullen zijn.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 18