een drilschool voor olifanten Bernard Henry Op bezoek in het africhtingsstation te Gangala-na-Bodio, het enige dressuurcentrum voor olifanten in Afrika. f: Wanneer we in het circus of de dierentuin de tamme, logge olifan ten zien, hebben we ons allemaal wel eens afgevraagd welke waag halzen deze kolossen getemd heb ben. Uit boeken over wilde dieren weten we dat het hier gaat om uiterst gevaarlijke dieren, vooral wanneer ze zich keren tegen de mens, die hun in de veilige rust van het oerwoud heeft gestoord. We blijven eerst maar liever een beetje op een afstand, wanneer we zo'n reus van 5000 of 6000 kilo zien, maar als hij dan rustig verder- peuzelt van zijn grote wortelho- pen en goedig in het rond kijkt, denken we bij ons zelf: „Zo kwaad zien die beestjes er toch niet uit Weinigen weten maar, hoeveel durf, waaghalzerij en koelbloedig heid er voor nodig zijn om een olifant zover te krijgen, dat hij ge schikt is om tussen de mensen te leven en te werken. Maar de man nen van Gangala-na-Bodio, de school in de Belgische Kongo, waar olifanten zich goed leren ge dragen, weten er alles van Hun leven is een ononderbroken avontuur vol opwinding en gewel dig interessant voor een buiten staander. Het vangen en dresse ren van wilde olifanten is een merkwaardig schouwspel waar veel over te vertellen valt. Op de grote weg van de Belgische Kongo naar de Nijl, die dwars door het reusachtige oerwoud gaat, komt men op een goed ogen blik in Uele, dat in de rechter bovenhoek van de Kongo ligt. Bij het begin van een grote open vlak te staat een bord, dat de voorbij ganger uitnodigt om een smaller pad te volgen, dat naar het Noor den gaat. Deze weg leidt naar het wereldberoemde centrum van Gan gala-na-Bodio de „school voor olifantendressuur". Dit station ligt vlak bij het kalme Dunguriviertje en tegen het Natio naal Garama-park, dat zich over een enorme oppervlakte tegen de Soedanese grens uitstrekt. Daar worden de olifanten door goed ge oefende inlandse jagers onder lei ding van een blanke be velhebber gevangen ge nomen. Niemand anders dan deze mensen mag in het Garama wildpark de wilde reuzen vangen, ter wijl er bovendien maar en kele exemplaren per jaar tijdens een grootse klop jacht van hun vrijheid worden beroofd en onder triomfantelijk gezang naar de stallen van Gangala-na- Bodio worden gevoerd. De school werd gesticht in 1910 en bewees aan de we reld datgene, waar nog aan getwijfeld werd: n.l. dat ook de Afrikaanse olifant getemd kan worden, ook al is hij dan wat minder slim dan zijn Indische broer. Als de logge dikhuid, zo ge vreesd in zijn wildheid, na maan denlange studie zijn „kostschool" verlaat, zal hij in dierentuinen of werkterreinen de roem van de school verspreiden. JACHT EN VANGST Elk jaar, in februari tijdens het droge seizoen, wordt er gejaagd. Zo'n jacht is altijd spannend, soms ook wat droevig, wanneer er, om een mensenleven te sparen, een oli fant moet worden neergeschoten. De grote dag begint wanneer de jagersgroep de wildernis intrekt met de blanke bevelhebber te paard voorop. Behalve de jagers gaan er nog meer inlanders mee sommigen te paard, anderen op getemde dikhuiden. Er gaan koor den, lasso's, geweren en ammuni tie mee. De echte jagers doen het gevaarlijkste werk. Oudere, tamme olifanten gaan mee omdat ze een belangrijk werk te doen hebben :ze zijn „monitor", d.w.z. geleider voor de pas gevan gen dieren. De monitors leven en sterven in de school zonder hen zou de jacht niet mogelijk zijn. Een troep olifanten wordt gesigna leerd. De jagers trekken ten aan val, de monitors met hun berijder de cornac -wachten af. De jagers vatten post beneden de ai getemde olifanten die hun kost als trekdier verdienen wind, want een olifantenslurf, als een antenne de lucht in gestoken, heeft een sterke en feilloze reuk. De bevelhebber heeft intussen zijn prooi uitgekozen: een jonge, on volwassen olifant. De ideale leef tijd ligt tussen 12 en 20 jaar, dan kan het dier het leven ingevangen- schap verdragen. De jagers rukken op in hoefijzer- vorm de wapens middenin, aan de buitenkant de lasso's. Men pro beert langzaam tot op 15 meter te naderen. De bevelhebber geeft het signaal - talrijke schoten weer klinken over de koppen der kud de, die in wilde paniek alle kanten uitvlucht. Opgepast nu. De jagers moeten snel handelen om te zorgen dat de oude en jonge dieren van elkaar gescheiden worden. De inlanders met lasso's staan klaar om de jong ste dieren, die werden uitgekozen, bij hun poten vast te krijgen Het kan gebeuren dat een bezorg de olifantenmoeder haar kind ver dedigt en als een razende op de jagers afstormt. De enige oplossing is dan, dat op de loer liggende jagers de moeder met welgemikte schoten afmaken. Het leven van een dier vóór dat van een mens. De kleintjes zitten nu vast. Razend snel wordt hen een lasso omgewor pen die dan weer aan een boom

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 26