Ir wordt vastgezet. Wanhopig is de strijd van de gevangenen hun akelig gehuil is ver in de omtrek te horen. Nu komen de monitors: twee voor elke gevangene, die tussen hen in wordt vastgehouden. Elke protest beweging wordt bestraft met een flinke stoot. Op de rug van de monitors zit een cornac, die voort durend met zijn dier in gesprek is. Hij praat in een taal die alleen oli fanten en hun berijders verstaan: het „sabir". De jacht is ten einde. Hij heeft soms dagen geduurd. Maar nu kunnen de lessen beginnen DE DRESSUUR Om kans van slagen te hebben, moet het temmen beginnen wan neer de olifant niet te jong en niet te oud is. Een te oud dier zou wel eens te veel weerstand kunnen bie deneen te jong dier zou de be handeling misschien niet zonder de zorg van zijn moeder kunnen doorstaan. Bovendien kan een jong dier snel aan het werk, zodat het meehelpt de kosten van zijn onder houd te verdienen. De afrikaanse olifant is geen mak kelijke leerling zijn dressuur duurt minstens acht of negen maanden en vergt veel inspanning en geduld. De temmethode in Gangala-na- twee monitors die de jonge gevange nen naar het kamp brengen Bodio is een opleiding, die steunt op beloning en straf naar nodig is. Het is nodig om zachtzinnig te zijn en goed te berekenen welke in spanning het dier kan verdragen - een olifant is een gevoelig dier, ondanks zijn kolossale verschijning. Eerst wordt de olifant gedrild, vastgebonden aan een leidstok. Na ongeveer een maand gevangen schap gaat men hem wennen aan de nabijheid van de mens. Dan kan de verbroedering beginnen, heel voorzichtig, met de man die hem als cornac is toegewezen, 's Morgens en 's avonds, regel matig herhaald, gaan de temmers rondom het dier heen staan, ter wijl ze in koor gewoontezangen zingen. Ze komen langzamerhand steeds dichter bij hun gevaarlijke leerling totdat ze hem kunnen aan raken. Ondertussen houden ze geen ogenblik op met hem vrien delijk toe te spreken en allerlei lekkers toe te stoppen: bananen, aardappels, suiker en ananas. Eindelijk, op een goede dag, ter wijl het zingen en toespreken door gaat, kruipt de cornac op zijn rug. Tegen het einde van de tweede maand heeft men de olifant ge leerd hoe hij moet gaan liggen en opstaan op bevel. Hiervoor neemt men zijn vier poten vast en dringt hem, door tegelijk te duwen en te trekken, op de grond te gaan lig gen. In diezelfde tijd leert hij om voorwerpen, die op de grond lig gen, met zijn slurf op te rapen en aan zijn cornac te geven. Telkens als de olifant toont, de les goed be- W. grepen te hebben, wordt hij be loond met wat lekkers en mag hij even uitblazen. Na een maand of vijf krijgt het dier een bijzondere leermeester, die hem leert om op bevel vooruit te gaan, te blijven staan, achteruit te lopen en te draaien. De cornac op zijn rug leidt hem hierbij en geeft met zijn stok telkens de vereiste beweging aan. Dan begint het dier te handelen los van zijn leermeester die is nu alleen maar groepsoverste en de cornac geeft de bevelen door. Als dit gedeelte van de temtijd ach ter de rug is, begint de werkop- leiding. Gedurende vijf of zes maanden wordt aan de olifant ge leerd welk werk er van hem ver wacht zal worden: hij zal vrachten moeten trekken en lasten dragen steeds zwaarder wordt het werk. Deze lessen moet elke oli fant volgen wanneer hij groot ge noeg is: d.w.z. 1.70 meter hoog. DE DIENST BEGINT Zodra de olifant volledig getemd is, wordt hij verkocht of verhuurd; dan begint hij een voorname rol te spelen in het landbouwbedrijf, bij bosontginningen en openbare wer ken. Merkwaardig is het, dat olifanten in verhouding tot hun zware ge stalte maar lichte lasten kunnen dragen. Bij het voortslepen kent hun kracht echter vrijwel geen grenzen op vlak terrein sleept hij tot tweeduizend kilo! Elk deel tje van het dier wordt dan omge zet in een geweldige bron van kracht, die langzaam maar zeker zonder ophouden blijft doorwer ken. Maar de verzorgers mogen nooit vergeten, dat de olifant een goede behandeling vraagt, dat hij een ver legen aard heeft en niet houdt van plotselinge verrassingen of een brutale houding. Wie de olifanten- natuur goed kent, weet dat hij onder alle omstandigheden kalm moet blijven tegenover dit gevoe lige dier. Dan kan Gangala-na-Bodio, het dressuurstation waar de Belgische Kongo zo trots op is, de ideale school zijn, waar olifanten voor de mensen bruikbaar worden ge maakt. Hetzij om voor hen te werken, hetzij om plezier te geven in de dierentuin of in het circus.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 27