mm: - 5 (^NIEUWS Na deze beurt verrichtte het schip convooi- diensten op het traject Bombay-Colombo- Trincomalee. Het volgende operatieterrein lag meer westelijk; tot december 1942 werd met een oude Britse kruiser bij toerbeurt voor de ingang van de Perzische Golf ge kruist. Gedurende deze periode had men verscheidene ontmoetingen met de bekende Shelltanker „Ondina". Na een oponthoud van een week te Bom bay werd via het Suezkanaal naar Alexan- drië gestoomd. Hier bleef de „Soemba" enige tijd gestationeerd en regelmatig trok men door het eerder genoemde kanaal naar de Golf van Suez om te oefenen. Convooidiensten tussen Alexandrië en Mal ta brachten het schip steeds westelijker en uiteindelijk stoomde de „Soemba" met een convooi mee ter ondersteuning van de lan ding op Sicilië. Een dag na de aankomst bij Sicilië ontmoet te men een convooi, dat uit westelijke rich ting kwam en waarbij zich het om onbeken de redenen geheel witgeschilderde zuster schip „Flores" bevond. Bij aankomst in het landingsgebied viel de „Soemba" de eer te beurt om als eerste schip een door een onderzeeboot aange geven route door het mijnenveld te mogen volgen. Met het 15 cm geschut werden de landingen ondersteund. Vanuit Malta, dat als basis diende, namen de „Soemba" en de „Flores" om en om aan de beschietingen deel. Op 19 juli werd een Messerschmitt 109 neerge schoten. Bij een van deze acties is de commandant van de „Soemba" gesneuveld. Op de brug is een koperen plaat aange bracht, waarop vermeld staat: „Tijdens de invasie op Sicilië werd op deze plaats dode lijk getroffen door splinters van een op de brug inslaande vijandelijke granaat, de Ka pitein-Luitenant ter Zee J. J. M. Sterken- burg, ter hoogte van Acireale (Sicilië) 5 augustus 1943". De gesneuvelde commandant werd in Au gusta ter aarde besteld. Op 18 augustus plaatsten de bemanningen van de „Flores" en de „Soemba" een kruis op zijn graf. Een bezoek aan Bizerta werd gevolgd door deelname aan de landingen te Anzio. Te Napels onderging het vaartuig een repara tie van enige weken. „Soemba" in aanbouw op de W estkousdijk KiïEJf J «S:>: •iihiiwiiL; dwarshelling van de werf aan de „Soemba" gereed

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 7