7 (^NIEUWS Weer werd het operatieterrein van de „Soemba" naar het westen verplaatst. Het schip werd namelijk aangewezen voor con- vooidiensten tussen Malta en Gibraltar, waarna het als escorte met een convooi naar Portsmouth werd gestuurd. Hier lag de „Soemba" gedurende twee maanden in reparatie, waarna men vanuit Plymouth aan de invasie van West-Europa deelnam. Via Portsmouth en Harwich kwam het schip uiteindelijk in Londen terecht, waar hetbuitendienstgesteld en tot accom modatieschip werd bestemd. De voornaam ste reden van de uitdienststelling was het feit, dat zowel van de „Flores" als van de „Soemba" de hoofdbewapening geheel ver sleten was. Aanvulling van munitie voor de Krupp- kanonnen heeft men uit de Verenigde Sta ten kunnen krijgen, aangezien men daar nog een voorraad had van overgebleven munitie van een, na de Eerste Wereldoorlog, uitge leverd Duits slagschip en een kruiser. Hr. Ms. kruiser „Sumatra", die in Enge land gereed gemaakt werd tot blokschip voor de aan te leggen kunstmatige havens aan de Franse kust, werd grotendeels ont wapend en de kanons werden overgezet op de „Flores" en de „Soemba". Eind 1944 waren op de „Soemba" ook deze kanons onbruikbaar. Het schip werd daarop in mei 1945 te Grangemouth geheel ontwapend en ingericht tot radarinstructieschip. Enige jaren later werd de oudgediende ge heel verbouwd tot vliegtuig-directieschip, waarbij het tevens van een luchtdoelbewa pening van twee 40 mm en twee 20 mm mitrailleurs werd voorzien. De gedaantewisseling was niet bepaald een streling voor het oog. Reeds na een betrek kelijk korte tijd werd de „Soemba" van de sterkte afgevoerd en ontmanteld. Als ac commodatieschip voor het bergingsbedrijf maakt zij nu, vijf en dertig jaar oud, deel uit van de wonderlijke verzameling oude oorlogsschepen, die men in ons land aan treft en waarvan de „Buffel" en „Schorpi oen" binnen enkele jaren hun honderdste verjaardag zullen vieren. Evenals de „Flo res" werd de „Soemba" onderscheiden met de Koninklijke Vermelding bij Dagorder. Van de oorkonde, die aan opvarenden van het schip werd uitgereikt, is een exemplaar hierbij afgedrukt. v. D. (Rep.) Zij-aanzicht van het flottieljevaartuig Varende op de rivier Luchtfoto van de „Soemba" met watervliegtuig op het achterschip

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 9