Zulke dingen gebeuren... ZiiS VERZORGD DOOR HET KINDERBLAD „KRIS KRAS'' TE AMSTERDAM DOOR LEONARD ROGGEVEEN Lange jaren geleden, om 't precies te zeggen: zesenveertig jaar, kreeg ik eens een boekje in handen, dat handelde over vlinders en rupsen. Nu was ik in die dagen een jon gen met geweldig veel belangstelling voor alles, wat er in de natuur te zien was en vlinders en rupsen interes seerden mij bovenal. Er stond in dat boekje een plaatje van een wonderlijk ge vormde rups, zoals ik er nog nooit een gezien had; deze rups had twee „staartjes" en als hij „boos werd" (zo stond het in de tekst), dan kwamen er uit die staartjes rode draadjes te voorschijn; bovendien nam de rups dan een soort „schrikhouding" aan: hij trok zijn kop in, zo dat er een paar zwarte vlekken op zijn huid zichtbaar werden; in deze zwarte vlekken kon je met enige fantasie een „boos mensengezicht" zien (ik haal weer de tekst uit het boekje aan). De naam van de rups is mij na al die jaren ontschoten. Maar ik herinner me nog precies wat er, kort nadat ik dat plaatje had gezien, gebeurde. Het was een zeldzame rups, zo stond er in het boekje. Nu had ik in die dagen ten „rupsenkast", een soort terrarium, waar in ik allerlei rupsen huisvestte: pijlstaarten, beerrupsen, koolrupsen, schoenlappers en nog veel meer soorten; die zijn niet zo zeldzaam als veel jongens menen, hoor! Op een vrije middag zat ik ergens in 't gras in de schaduw van een stelletje wilgen en populieren. „Hè," dacht ik, „wat zou het prettig zijn, als ik eens zo'n zeldzame schrik- rups (zo noemde ik 'm) in mijn kast hadStel je nou eens voor, dat ik nu mijn hand uitstak zó maar op goed geluk tussen de bladeren achter me en dat ik dan gréép en dat er dan zo'n zeldzame schrikrups in mijn hand zat! Ja, stel je dat eens voor Dat dacht ik en tegelijk lachte ik om mijn vreemde fan tasie. Want zoiets gebeurde natuurlijk nooit, hè? Maar tóch stak ik mijn hand tussen 't groen 't was nèt of een stem 'tme toefluisterde: „Probéér 'tik gréép ik trok mijn hand terug en o wonder! Er zat een „schrikrups" op mijn hand, de kop ingetrokken... twee rode draadjes krinkelden uit de twee staartjes! Ik zat een hele poos stomverbaasd naar de rups te kijken. Toen ben ik naar huis gegaan en ik heb 'm in mijn kast gezet bij de andere rupsen. Wat er verder met de rups gebeurd is of hij zich verpopt heeftdat weet ik niet meer. Maar nóóit zal ik dat wonderlijke, grote ogenblik vergeten, dat daar wérkelijk zo'n zeldzame rups zó maar opééns in mijn hand zat! Ik ben bang, dat sommigen van jullie nu zullen zeggen: „Daar geloof ik niets van. Aardig bedachtjawel maar Mis, jongelui. 't Is waar, wat ik je vertelWaar van A tot ZZonder fantasie! Tja Zulke dingen gebeuren misschien maar ééns in de hon derd jaar! In ieder geval: ze gebéuren! Onze medewerker Jos Ruling wist ons te vertellen dat de geheimzinnige schrikrups de rups van de hermelijnvlinder is. Hij tekende de rups hierboven in verschillende stan den (4. en 6. zijn schrikstandenAfb. 7 laat de herme lijnvlinder slapend zien. De uitsteeksels bij de kop zijn de voorste pootjesgeen voelsprieten.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 18