6 keerde het schip in de haven te rug, waar men vernam, dat de „Langlee" en vele uitgeweken schepen door de Japanners tot zinken waren gebracht. De „Zaandam" werd volgepropt met militairen, vrouwen en kinde ren en vertrok 's avonds om tien uur voor de tweede maal, geëscor teerd door de Britse torpedoboot- jager „Stronghold", die nog onge veer honderd schipbreukelingen van het s.s. „City of Manchester" op het koopvaardijschip overzette, 's Nachts om twee uur wenste de jager de „Zaandam" „Good Luck", waarna de laatste op volle kracht naar Fremantle stoomde. Twee uur later werd de dappere oude jager door twee grote Japan se soortgenoten aangevallen en met man en muis in de grond geboord. Bij deze gelegenheid had de „Zaandam" haar leven te danken aan de doodsstrijd tegen een over machtige vijand van dit kleine en geheel verouderde oorlogsschip. Onderweg pikte de „Zaandam" nog 29 man op uit een sloep van een tot zinken gebracht K.P.M.- schip. Na een langdurig oponthoud in Australië ging de reis naar Chili, vandaar met een lading koper via het Panamakanaal, New Orleans en Cuba naar New York. Een verscheidenheid van oorlogs materiaal werd in de ruimen ge laden en Shermantanks als dekla ding aan boord geplaatst. Het konvooi, waarvan de „Zaan dam" deel uit maakte, bestond uit koopvaardijschepen en werd be schermd door vijf jagers en fre gatten; de bestemming was Suez. Gedurende deze reis had de „Zaandam" met ernstige machine- schade te kampen. Van bakboord hoofdmotor brak namelijk een zuigerstang en gedurende een peri ode van ongeveer twaalf uur moest op stuurboordmotor verder geva ren worden. Ondanks dat, wist het snelle schip nog een vaart van 14,5 knoop te behouden, wat voldoende was om het konvooi bij te houden. Gedurende dit halve etmaal wer den van de betreffende cilinder de drijfstang met kruishoofd en kruk- penmetalen gedemonteerd. De bakboordmotor kon nu, zij het met slechts vijf cilinders, weer bij gezet worden, zodat de snelheid van het schip op 15 a 16 mijl ge bracht werd. Na lossing in Suez liep men op de terugreis naar New York onder andere Kaapstad aan, waar beman ningen en „gun crews" van getor-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 8