HET WORDT VOL OP AARDE 15 (^NIEUWS We leven in een wereld vol problemen. En som mige van die problemen zijn zo groot, dat we ons er liever maar niet mee bemoeien. Want, zoals ze wel eens zeggen, je wordt er alleen maar ellendig van. Maar het kan soms zijn, dat je er ineens tegenaan loopt. En dan ga je aan het denken. Je vraagt jezelf af: hoe zit dat eigenlijk? Als dat waar is, wat daar beweerd wordt, waar gaan we dan naar toe? Als dat waar is, dan zitten we ons dus eigenlijk druk te maken om alle mogelijke kleine dingen van de dag, terwijl er veel grotere belangen aan de orde zijn. Een van die heel grote problemen, waarmee de mensheid zich eigenlijk nog veel te weinig bezig houdt, is het vraagstuk van de toeneming der we reldbevolking. Dat is op de keper beschouwd veel belangrijker dan bijvoorbeeld ,,de tegenstellingen tussen Oost en West" of „het vraagstuk van de ruimte in Nederland". Zullen we het er eens over hebben? Maar u moet u wel even goed vasthouden. Er komen nogal wat cijfers aan te pas. En wat die vertellen is eenvoudig verbluffend. Daar gaan we dan. We leven tegenwoordig in een periode waarbij de bevolking over de hele wereld als geheel geno men, zich in ongeveer veertig jaar verdubbelt. Men neemt aan, dat er op het ogenblik ongeveer 2750 miljoen mensen op aarde zijn. Als de ontwik keling op dezelfde wijze doorgaat, zullen dat er omstreeks het jaar 2000 dus ongeveer 5H miljard zijn. Dat geeft te denken! Het zijn conclusies, waartoe de kenners van bevolkingsvraagstukken zijn gekomen op grond van de cijfers, welke door de organisatie der Verenigde Naties worden ver zameld. Over de bevolkingsdichtheid in vroeger tijden weet men niet al te veel. Wel hebben er in vele rijken sinds lang voor de Christelijke jaartelling al volkstel lingen plaats gehad, maar men moet met die schaar se gegevens natuurlijk voorzichtig zijn. Een ding staat wel vast, dat er vroeger veel en veel minder mensen op aarde leefden. Over latere perioden zijn door ver schillende geleerden berekeningen gemaakt. Prof. mr. F. de Vries heeft in de Winkler Prins in een artikel over bevolking vermeld, dat men aanneemt, dat er omstreeks 1650 ongeveer 545 mil joen mensen waren. In 1800, dus 150 jaar later, zou dit aantal gestegen zijn tot 906 miljoen; in 1850 dus weer 50 jaar later, tot 1170 miljoen. Dat zou dus betekenen, dat het 200 jaar had geduurd voordat de wereldbevolking zich had verdubbeld. Maar in de 19e eeuw is ineens een veel snellere ontwikke ling begonnen; in 1900 waren het er al 1600 mil joen geworden en in 1940 stond men op 2170 miljoen. Nederland is bij die ontwikkeling niet achtergeble ven. Men neemt aan, dat er omstreeks 1600 1 mil joen mensen in ons land woonden. In 1850 was onze bevolking gestegen tot ongeveer 3 miljoen zielen; thans hebben wij er zoals men weet bijna 12 miljoen. De reden voor de stormachtige ontwikkeling van de wereldbevolking in de laatste honderd jaar is wel duidelijk. De levenskansen voor de mensen zijn overal op aarde groter geworden. De sterfte op jongere leeftijd nam af; het aantal geboorten nam toe. Dit is zonder twijfel voor een belangrijk deel te danken aan de Westerse geneeskunst en gezond heidszorg, die zich van Europa uit overal over de wereld verspreidde en aan de toegenomen wel vaart, eveneens van het Westen uit. Vroeger was het aantal geboorten in vele onont-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 17