16 wikkelde delen der wereld ook wel groot; maar daartegenover stond een enorme sterfte door ziek ten en epidemieën. Men denke bij voorbeeld aan de verwoestingen, die plagen als de cholera en de pest onder de mensheid aanrichtten, om niet te spreken van de malaria in tropische gebieden. Met het terugdringen van deze gesels der mensheid heeft de natuur haar kans gekregen; de mensheid begon enorm in aantal toe te nemen. Maar dat heeft voor nu en later zijn gevolgen. De natuur spreekt haar eigen taal. De vruchtbaarheid is veel groter onder volken, die nog dicht bij de natuur staan, dan in landen met een hoge ontwik keling. Dat wil dus zeggen, dat de toeneming der bevolkingen in Europa en de Verenigde Staten veel minder snel gaat dan in Aziatische landen, in Afrika en vooral in Zuid-Amerika. In Zuid-Ame- rika is het toenemingspercentage het hoogst van al. Men is op grond van de gegevens der Verenigde Naties eens aan het rekenen gegaan. En daarbij kwam men tot de volgende voorspellingen voor het jaar 2000 in verhouding tot nu: Stagnatie Juicht, vrienden, luid en lang: Geen maandrijm werd geboren En maakt u zich niet bang; Er gaal niets door verloren. De zon, de maan, planeet, Zijn in hun baan gebleven. De mens slaapt, werkt en eet. En blijft zowaar nog leven. Gaat straks het rijrnmachien Weer knerpend produceren Dan zult gij mij weer zien Als machinist fungeren. G. Europa heeft thans 415 miljoen mensen; in 2000 zouden dit er 570 miljoen zijn; Amerika thans 180 miljin 2000 280 milj., de Sowjet Unie thans 215 milj., wordt 380 milj. Maar Zuid-Amerika zou stijgen van 175 milj. nu, tot 592 milj. in 2000. Dat betekent dus: twee maal zoveel mensen als in Noord-Amerika. Afrika zou van 235 milj. op 517 milj. komen. China, dat met zijn 700 milj. men sen reeds het grootste land ter wereld is, zou op 1500 milj. komen en India en Pakistan samen van 510 milj. op 1020 milj. De Arabische wereld zou van 83 milj. thans, in 2000 280 milj. gaan tellen. Schril steekt bij dit alles Australië af, dat van 10 op 20 milj. zou kunnen komen. Dit alles zou dus gelden, als er geen ingrijpende dingen gebeuren, verwoestende oorlogen, atoom bom, e.d. Een ding staat daarbij wel vast. Als men deze cijfers ziet, zullen de verhoudingen in de wereld zich tegen het jaar 2000 volkomen gewijzigd hebben. En dus ook, moeten wij aannemen, de machtsver houdingen. Al is daarvoor het aantal op zichzelf natuurlijk niet beslissend. Rekent men verder nog, dat dit alles gepaard gaat met een geweldige in dustriële ontwikkeling overal op aarde, dan is het niet teveel gezegd, als men aanneemt, dat de we reld over veertig jaar een heel ander aanzicht zal vertonen. In I960 telt de wereldbevolking 2750 miljoen zie len. In het jaar 2000 zou dit getal kunnen zijn toe genomen tot *>Vï miljard. De Westerse mens heeft zijn kennis en kunde over de aarde verspreid en de menselijke natuur heeft het antwoord gegeven: een enorm versnelde bevolkingsaanwas. Zal de wereld de daardoor opdoemende problemen aan kunnen? Het is onmogelijk er een antwoord op te geven. Maar we kunnen wel een paar van die problemen onder het oog zien. In de eerste plaats kan de vraag gesteld worden: is er ruimte voor zoveel mensen? In het begin van de vorige eeuw heeft de bekende Engelse econoom Malthus gezegd, dat de bevol king der aarde de neiging had om zich sneller te vermenigvuldigen dan er levensmiddelen geprodu ceerd konden worden om haar in leven te houden. Zijn theorieën zijn door de verdere ontwikkeling niet bevestigd; integendeel. Op dit moment den ken de meeste geleerden anders over dergelijke

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 18