17 (^NIEUWS kwesties. Er zijn verschillende uitspraken, die lui den: op zichzelf is de ruimte voor zoveel mensen (en dus de mogelijkheid om hen te voeden) er wel. Maar het is wel zeker, dat er enorme politieke, economische en sociale problemen bij zullen rijzen. Een modern Chinees professor heeft betoogd, dat nog pas 8 van het landoppervlak van de wereld voor landbouw in gebruik is en dat dit zeker tot 40 zou kunnen worden opgevoerd. Van China zelf is pas 13 van het land ontgonnen. Dit is natuurlijk heel belangrijk, want zoals we zagen, het zijn juist de Chinezen, die zo'n grote bijdrage aan de toeneming der wereldbevolking leveren. Australië is slechts voor 1,4 en Brazilië voor 2,2% in cultuur gebracht. Er zijn ook berekeningen volgens welke Zuid-Amerika, dat in het jaar 2000 592 miljoen inwoners zou hebben, met zijn enorme bodemrijkdom men plaats biedt voor wel vier keer zoveel mensen. Om deze en andere redenen is men wel geneigd Zuid- Amerika als het eigenlijke land van de toekomst te beschouwen. Er zijn ook landen, die nu reeds met hun bevol king in de knel zitten. Het bekendste voorbeeld is Japan. Verder: Portorico, India en ook het eiland Java. Maar zoals gezegd, men is van mening, dat over de hele wereld genomen de ruimte er toch wel is. Alleen, dit is natuurlijk theorie; bij de op lossing in de praktijk komt men voor onoverzien bare moeilijkheden. Een van de moeilijkste punten is, dat bevolkings aanwas en welvaart niet samengaan. Hierover heeft onlangs de Nederlandse socioloog, prof. dr. J. Prins te Utrecht gesproken. Azië, Afrika en Latijns Amerika, zei hij, herber gen 65 van de wereldbevolking; doch zij bren gen slechts 17 van het wereldinkomen voort. Omgekeerd, de bewoners van Europa en Noord- Amerika, die 35 van de wereldbevolking uitma ken, leveren 83 van de wereldhuishouding. De snelle bevolkingstoeneming van de vorige en van deze eeuw in Europa en Noord-Amerika is ge paard gegaan met een enorme stijging van de pro- duktie, welvaartsverhoging, uitbreiding van het verkeer, enz. Maar in de meeste andere landen gaat een grote toeneming van de bevolking aan mo dernisering en industrialisatie vooraf. En daarom komen zij voor zulke grote moeilijkheden te staan. Alleen een toenemend besef, dat we in een tijd van wereldhuishouding leven, kan hiervoor oplossingen brengen. Overziet men de situatie van de hele wereld, dan is het wel duidelijk, dat de grootste vraagstukken zich voordoen in die landen waar de meeste men sen wonen en waar de bevolkingsaanwas tegelijk het snelst is: China, India, Pakistan. Deze landen bevatten samen 1/3 der mensheid. Men acht het ook vrijwel zeker, dat deze bevolkingen in de vol gende veertig jaar zullen verdubbelen. In al die landen is de vraag of men tot een verstandige ge boortebeperking kan overgaan, reeds lang aan de orde. Over dit moeilijke vraagstuk willen we thans niet verder spreken. We vermelden het alleen als bewijs, hoezeer men zich daar bewust is van de problemen waarvoor men staat. Van het moderne, communistische China is geheim zinnig weinig bekend. Maar een ding staat wel vast; het zal in de toekomst met zijn enorme hoe veelheid mensen een wereldmacht kunnen worden. Veel mensen staan huiverig ten opzichte van wat daar gebeurt. Immers, de Chinese samenleving is altijd gebaseerd geweest op de dorpsgemeenschap. Men heeft de indruk, dat de communistische heer sers bezig zijn op grote schaal de tradities van het dorp af te breken. Daardoor raken de mensen los geslagen, niet geleidelijk, maar in een snel tempo. Het gevaar van de „massamens" en dan nog van de massamens in miljoenenhorden duikt daarmee aan de horizon der toekomst op. Ook het moderne India is een land, waar de dorps gemeenschap de grondslag van het bestaan vormt. De bevolking neemt er overal snel toe; zij leeft in vele streken op een minimumgrens van bestaan. Ook al doet men zijn best volgens moderne metho den meerdere welvaart te scheppen, dan wordt deze meerdere welvaart dadelijk weer door de grote uitbreiding der bevolking opgeslokt. Men worstelt daar met enorme problemen en het is wel zeker, dat men in beter gesitueerde landen daar voor grote aandacht zal moeten hebben. Om dan verder nog niet eens te spreken van het zich roe rende, donkere Afrika. Het is zeker, dat een wereld, die binnen ontstel lend korte tijd op 5H miljard mensen afgaat, geen wereld meer is waar volken geïsoleerd kunnen blij ven leven. Wij leven in een tijd van wereldpro blemen. Laat ons hopen, dat er voldoende bekwame en verstandige regeerders gevonden zullen kunnen worden om die wereld zonder catastrophes naar het jaar 2000 toe te leiden.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 19