X Niet alle klimop klimt O VERZORGD DOOR HET KINDERBLAD „KRIS KRAS" TE AMSTERDAM '4L£.HOOAa H. KLEYN: We hebben weinig goed gekozen plantennamen die hun ware aard zo juist weergeven als klim-op. Hij is van nature een echte klimmer. Een andere omschrijving behoeven we niet te geven; iedereen weet wel in zijn of haar omgeving een klimop, hetzij in het bos, hetzij in een tuin of park. Hij beweegt zich als de lianen in de tropen om de stam van de bomen. Men noemt de klimop daarom wel onze inlandse liaan; hoewel hij in het geheel geen liaan is. Is het je wel eens opgevallen dat de klimop altijd groene bladeren heeft en dat aan zijn takken hechtwortels zitten, waarmee hij zich aan een stam of muur vasthecht? Probeer maar eens de kracht van deze hechtwortels. Je zult bemer ken hoe stevig deze wortels zich heb ben vastgezet. Midden in de winter vind je in de klimop zwartachtige bessen, die door allerlei vogels worden gegeten. Ik noem b.v. spreeuwen, lijsters en duiven. De bloei vindt enige maanden eerder plaats. De groenachtige bloemen vallen in het geheel niet op, maar worden wel door insekten bezocht; waarschijnlijk komen zij op de geur af die de bloe men, rijk aan honing, verspreiden. Noteer eens of je meer vliegen dan vlinders erop aantreft. De bladeren zijn het bekijken zeker waard. Behalve de vijfpuntige vorm zul je allerlei kleine verschillen vinden; b.v. met drie punten. Een mooi werkje voor de winter is om een verzameling van klimopbladeren aan te leggen met allerlei verschillende bladvormen. Hé, zul je zeggen, daar zit een andere plant tussen. Ik zie geen puntige bladeren; wel zie ik eivormige tot ronde bladeren. Juist, dat is goed gezien, maar het is toch dezelfde plant. Verder bemerk je dat de takken waaraan deze bladeren zitten geen hechtworteltjes heb ben. Het merkwaardige is dat deze takken de bloeitakken zijn, waaraan je de groene bloemen en zwarte vruchten kunt vinden. Laat ik direkt erbij zeggen dat de bloeitakken pas bij de oude exemplaren optreden. Wanneer je tenslotte een bloeiende klimop hebt ontdekt, snij dan in het voorjaar zo'n bloeitop af en plant die thuis in de tuin of in een grote pot. Ik wil je wel verklappen wat er dan gebeurt. Je krijgt geen klim mer maar een laagblijvende plant met gaafgerande bladeren; dus niet met de bekende vijf punten. Niemand wil geloven dat dit een klimop is als je die aan je vrienden en kennissen laat zien. De klimop maakt in dit geval zijn eigen naam te scbande.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 20