De nieuwe voetgangersbepalingen (^NIEUWS 12 Sedert 1 november jl. moet het rij verkeer onbelem merde doorgang verlenen aan voetgangers, die zich op een Voetgangers Oversteekplaats (Vop) be vinden. Hiermede is de langverwachte bescherming voor de voetgangers op alle oversteekplaatsen een feit ge worden en is een eind gekomen aan de onbevredi gende en verwarring stichtende toestand, waarbij twee verschillende soorten voetgangers-oversteek plaatsen bestonden. De beoogde veiligheid voor de voetgangers zal slechts worden verkregen indien enerzijds het rijverkeer zijn plichten t.a.v. de overstekende voetgangers stipt nakomt (bestuurders van voertuigen doen er in dit verband goed aan te bedenken, dat zij ook op hun tijd voetganger zijn) en anderzijds de voetgangers begrijpen, dat zij van hun voorrechten op gepaste wijze gebruik dienen te maken. Hoe ziet de Vop eruit? Een Vop wordt altijd aangegeven door zebra-stre pen op het wegdek; de breedte van deze markering moet minstens 2.50 meter zijn. Buiten de bebouwde kom moeten bovendien knip- perbollen aanwezig zijn. Plichten van het rijverkeer. Het rijverkeer moet voetgangers, die zich op een zebrapad bevinden onbelemmerde doorgang verle nen. Met het oog op het uitzicht mag binnen een afstand van 5 meter vóór een Vop niet worden stilgestaan (behalve natuurlijk om voetgangers voorrang te verlenen!) Uitzonderingen: Politie, brandweer, ziekenauto's, uitvaartstoeten en militaire colonnes zijn vrijgesteld van de verplich tingen om voetgangers voorrang te geven. De eerste drie alleen indien zij gebruikmaken van tweetonige hoorn, bel of sirene of drietonige hoorn. De voet gangers dienen bij nadering van een tot deze cate gorieën behorend voertuig de Vop te verlaten. Plichten van de voetgangers Voetgangers, die de rijweg of een rijwielpad over steken, dienen dit op voorzichtige wijze en zonder nodeloze onderbreking te doen. Zij zijn verplicht daarbij gebruik te maken van de Vop's; het is ver boden om binnen 30 meter van een Vop over te steken. Uitzonderingen: binnen 30 meter van een Vop mag wel worden overgestoken om een openbaar vervoermiddel te bereiken of het dichtstbijzijnde voetpad. Dit geldt uiteraard alleen voor die zijde van tram of bus waar men in- en uitstapt. Men mag ook binnen 30 meter van een Vop oversteken, indien men om bij de Vop te komen eerst een andere straat zou moe ten oversteken. De hele regeling is afhankelijk van het onderling begrip en de samenwerking van alle soorten weg gebruikers. Voor de voetgangers betekent dit dat zij: voor het betreden van de zebra moeten stil staan en moeten uitkijken naar links, naar rechts en weer naar links en tijdens het oversteken moeten blijven uitkijken; er mee rekening moeten houden, dat het rijver keer enige afstand nodig heeft om tot stilstand te kunnen komen; 9 bij voorkeur moeten oversteken in groepen (die op de zebra goed rechts houden!); onnodig één voor één oversteken veroorzaakt nodeloos op onthoud; het rijverkeer op zijn tijd ook een kans moeten geven; verkeersopstoppingen zijn óók voor voet gangers onveilig.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 16