De dertien kalenden 15 (^NIEUWS Toen burgemeester Van Moergraven de voorzittershamer en de ambtsketen had overhandigd aan de stadshuisbode, was er niet veel meer over van de afgemeten vormelijkheid, waarmee hij zoeven nog de besprekingen in de Raad had geleid. Hij zei tegen Pieter Bos, die wat stofjes van zijn kleren borstelde en hem daarna in zijn jas hielp: ,,En alles laden ze maar op de brede rug van ons, burgemeesters. Kwam daar in die vergadering van Taxandria Barend Heul van de Uitgeverij Historia naar me toe en hij zei: Aha. burgemeester Van Moergraven. Goed dat ik u nog even apart heb. U heeft nog niet getekend voor het garantiefonds. Ik zeg: Wat voor garantiefonds? Hij zei: Ja, hoor eens. burgemeester, u is niet voor niets erelid van Taxandria. Wij dachten vijftig gulden voor onze nieuwe uitgave - als waar borg natuurlijk. En ik vind, Pieter Bos, je mag de dingen nooit door elkaar halen. Het zakelijke apart en je liefheb berij apart en ik zei dus wat geïrriteerd: Wij dachten, wij dachten Denken staat vrij, maar dat verplicht mij tot niets. Denk je dat burgemeester Van Moergraven zwemt in het geld? Vijftig gulden voor jullie zuiver commerciële uit geverij Nooit van mijn leven eh wat is het voor een uitgave, Barendje Heul? Och, zei-die, daar staat nog wat in van u over Oudejaarsgebruiken in Dommelveen. Over genomen uit Taxandria met uw mondelinge toestemming, burgemeester, dat weet u toch? Ik zeg: Zomaar voor niks een bijdrage en dan nog betalen ook? Je kunt me nog veel meer vertellen, Barendje Heul Pieter Bos legde ambtsketen en voorzittershamer in de ar chiefkast: „Zo, zei hij, dat is het danMaar dit afwezige antwoord beviel de burgemeester niet. „Geloof jij, Pieter Bos," zei hij, „dat ik wel had moeten tekenen? Achteraf vind ik het toch zelf ook een beetje raar. Die folklore-ka- lender gaat me aan mijn hart. Misschien had ik het toch anders moeten doen. En hij treft het wel ongelukkig. Hij schreef me, dat hij morgen zou komen om de nieuwe kalen der te laten zien. En laat ik nu morgen naar Den Haag moe ten voor een bespreking over het nieuwe streekplan „Weet je, zei burgemeester Van Moergraven even later tot de gemeente-sekretaris, Mr. Veterman, toen ze samen de trappen van het stadhuis afdaalden, „ik heb het gevoel dat ik wat goed te maken heb. Zou je Barend Heul willen vragen nog eens terug te komen, zo tussen Kerst en Oude jaar? Dan kan ik de zaak eens rustig met hem uitpraten, „Ik kon hem vandaag niet meer aan de lijn krijgen," be kende de burgemeester van Dommelveen, toen hij, ontdaan van alle officiële bescheiden van de ambtsketen en van zijn ambtelijke kleren, bij zijn echtgenote in bed stapte, „en dat spijt me, want die folklorekalender gaat me toch in werke lijkheid wel echt aan mijn hart. Het is iets subliems: nog nooit in Nederland verschenenNee, als een zuiver zake lijke onderneming had ik dat toch niet mogen zien De onheuse bejegening van Barendje Heul liet hem zelfs in de slaap nog niet los en toen hij 's morgens in de trein naar Den Haag stapte, had hij het wonderlijke gevoel, dat hij in de droom met zowat alle notabelen van het dorp over Barend Heul en zijn folklorekalender had gesproken en dat ieder een al van zijn malle houding wist. Een meneer, elegant gekleed en gehoed en met een zware, zachtleren actetas onder de arm, stond de volgende morgen op de stoep van de burgemeesterswoning en Bets, de ge dienstige, volgens traditie nog met een schort, wit op zwart en een witte muts op haar hoofd, stond hem te woord. „Ik ben Barend Heul van de Uitgeverij Historia. Is de bur gemeester ook thuis?" „Nee, de burgemeester is in Den Haag." „Ach en mevrouw van de burgemeester?" „Die is bij de kapper op de hoek van de Molenstraat," zei Bets, en geheel overbodig voegde zij er aan toe: „voor d'r haar Barend Heul opende omslachtig zijn imposante actetas en haalde er een pakje uit. „Ziet u," zei hij, het gaat om deze kalender. Het is een bijzondere kalender. Het is de folklore kalender van de Uitgeverij Historia!" Hij zette zijn bril voor op zijn neus en bladerde: „Kijk, hier staat een artikel van de burgemeester zelf: Oudejaarsge bruiken in Dommelveen. Prachtig geïllustreerd. Alles voor vijf gulden." „Weet de burgemeester ervan?" vroeg Bets voorzichtig. „Dat zou 'k denken!" zei Heul, „een zuiver commerciële onderneming, noemde hij het." „Zuiver commercieel... nou, laat dan die kalender maar hier," zei Bets, „ik zal het ding wel aan hem geven!" en ze legde twee harde rijksdaalders uit haar boodschappengeld in de handpalm van Barendje Heul. Wij zoeken een geschikt persoon ter oplei ding tot DRUKKER in onze drukkerij. Enige grafische kennis vereist. Zij, die belangstelling hebben voor deze functie, gelieven hun sollicitatie (eventueel via werftelefoon 3072) te richten aan de af deling Personele Zaken Beambten, Schiedam.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1961 | | pagina 17