32 cursisten geslaagd (^NIEUWS 14 De tweede bijscholingscursus „Hechten en Branden" in 1961 is wederom een succes geworden. Van de 18 deelnemers aan de cursus „Branden" werd niemand afgewezen, hetgeen nog niet is voorgekomen en van de 15 werk nemers, die zich in het hechten bekwaamden, kwamen er 14 voor het diploma in aanmerking. In een bijeenkomst op 13 decem ber heeft de heer A. van Dijk in verband met afwezigheid van de heer C. H. Meeuwisse, namens de directie, de geslaagden toege sproken en hun daarna het di ploma uitgereikt. „Het is bijzonder prettig in deze tijd van ver-doorgevoerde mechanisatie twee dingen te mo gen constateren. Dit zijn: de mo gelijkheid om deze cursussen te organiseren en de mensen ervoor te vinden, die hun vrije tijd wil len opofferen om hun vakkennis uit te breiden. De arbeid in al haar vormen is in de loop der tijden steeds meer ge specialiseerd en dit betekent voor de mens vaak minder bevrediging in het vervullen van zijn taak. Vroeger was dit anders, maar de geschiedenis leert ons, dat een steeds toenemende beperking t.a.v. het all-round vakmanschap heeft plaats gevonden. De ark van Noach zal door hoogstens vier man gebouwd zijn: Noach en zijn drie zonen en van veel speciali satie zal geen sprake geweest zijn. Het gevaarte van 300x50x30 el moest vóór de zondvloed klaar zijn. Mogelijk hebben hun vrou wen, die gelukkig ook aan boord werden toegelaten nog een handje meegeholpen. In de Gouden Eeuw bestonden er in het scheepsbouwvak in hoofd zaak drie groepen: houten scheep makers, tuigers en de smid. In de 19e eeuw zien wij een uitbreiding in de vakgroepen in de scheeps bouw in verband met de stoom- voortstuwing en later in verband met de bouw van ijzeren en sta len schepen. In de 20e eeuw neemt de specia lisatie hand over hand toe, de vakgroepen zelf worden weer op gedeeld. In de laatste tijd ziet men gelukkig een streven om wederom meer algemene kennis te verga ren ten aanzien van het vak. Ik hoop, dat hetgeen u er nu heeft bijgeleerd, u meer bevrediging in uw arbeid zal schenken", aldus de heer Van Dijk. Spreker citeerde in dit verband nog het bekende vers van de 17e- eeuwse dichter Constantijn Huy- gens: Die 't ambacht wél verstaat daarvan hij leven moet En die 't niet wél alleen maar wél en ge erne doet Beleeft het hoogst geluk dat iemand kan begeeren Hij spoedt en spoedt met vreugd hij wint en wint met eeren. Tot de vier instructeurs en de heer P. D. Meijer sprak de heer Van Dijk woorden van erkentelijkheid en hij reikte hun als blijk van waardering een geschenkenbon uit. De heer A. van Berkel vond het eveneens verheugend, dat er velen onder onze werknemers zijn, die van de geboden gelegenheid gretig gebruik maken hun vakkennis te verruimen. „Vakkennis is een artikel van blijvende waarde en een artikel dat men kan verkopen. Er is ech ter een tijd geweest dat alleen de allerbesten werk vonden. Verlang naar zulk een tijd niet terug! Toch bergen de nieuwe tijden ook geva ren in zich, maar ik hoop dat u in uw arbeid van uw vermeerderde vakkennis vreugde zult beleven en er de vruchten van zult mogen plukken." De heer B. Blommers feliciteerde de geslaagden namens het perso neel. Hij wekte hen op steeds bij te blijven in hun vak. „Dan is het ook mogelijk om

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 16