machinebouw bedrijfsdienst (^NIEUWS 4 Turbinetankschip Vitrea" Nadat op 12 januari de kiel van deze 33.000 tonner was gelegd, volgde op 19 oktober d.a.v. de uitdok- king uit het bouwdok. Dit schip is het laatste van een serie van drie, gebouwd voor Shell Tankers N.V. Motorschip ..Grebbedyk" Op 29 mei werd de kiel gelegd op Helling VI. Het schip is bestemd voor de Holland-Amerika Lijn N.V. Motorschip ,,Gorredyk" De kiel voor deze 10.000 tonner werd op 8 decem ber gelegd in het bouwdok. Het schip wordt ge bouwd voor rekening van de Holland-Amerika Lijn N.V. W.F .-motorsleepboten Op 2 juni vond in het bouwdok de kiellegging plaats voor 2 W.F.-motorsleepboten. De uitdokking volgde op 19 oktober. Overzicht onderhanden resp. in bestelling zijnd werk. 1 Turbinetankschip 33.000 t. dw. voor Shell Tan kers N.V. W.F./Pametrada-turbine van 11.000 apk. 2 Motorschepen, elk 10.000 t.. dw. voor de Holland- Amerika Lijn N.V. W.F./M.A.N.-motor van 10.400/11.200 apk. 1 Turbinetankschip 48.500 t. dw. voor PHs. van Ommeren N.V. W.F./Pametrada-turbine van 16.000/17.600 apk. 1 W.F./M.A.N.-motor van 7760 apk voor Werf de Noord N.V. 3 Dieselaggregaten W.F./M.A.N. voor Werf De Noord N.V. Dit jaar werd op de proefstand een tweetal hoofd machines beproefd. Eerst de turbine voor het t.t.s. „Armagnac" en daarna die voor het t.t.s. „Vitrea". De productie van de sleepbootmotoren werd afge sloten met de beproeving van de 6 GV 30/45, welke met oplading en luchtkoeling 890 apk kan leveren. Op de proeftochten van het m.s. „Katendrecht" en de t.t. „Caltex Naples" en „Armagnac" functioneer den de machines en ketels geheel naar wens. Op de beide laatste schepen werden veel metingen verricht, waardoor de beschikking over verschillende interes sante cijfers verkregen werd. In de loop van dit jaar zullen verdere metingen op het t.t.s. „Vitrea" plaats vinden. Ondertussen werden kanonnen 40 L 70 met grote regelmaat afgeleverd. Juist bij de jaarwisseling kwam het 200ste exemplaar van de proefstand. Een tweetal ketelinstallaties werd door de ketel makerij afgeleverd. Daar was voorts de belangstelling gericht op het gereedmaken van een speciale werk plaats, waarin de vochtigheid van een bijzonder goed gereinigde atmosfeer op een zeer lage waarde gehouden kan worden. In deze ruimte zullen enkele onzer personeelsleden, die daartoe thans reeds gron dig oefenen, enkele apparaten voor een kernenergie installatie vervaardigen. Dit dient met bijzondere zorg en grote nauwkeurigheid te geschieden. De geschutafdeling is in het afgelopen jaar weer goed in de weer geweest bij de revisiewerkzaamheden aan 12 en 15 cm kanonnen. Van de vernieuwing en uitbreiding der outillage kan nog een nieuwe krukassenbank in de K-hal vermeld worden. Daarnaast is het echter jammer te moeten vermelden, dat in het afgelopen jaar wederom ver scheidene machines gedurende langere of kortere tijd werkeloos bleven, omdat er geen handen waren om ze te bedienen. In 1961 kwam de havenverlenging met de nieuwe aansluitwegen geheel gereed. Behalve de normale voorzieningen voor de nieuwe ligplaatsen, zoals elec- triciteit, gas, water en lucht, zijn voor de ligplaatsen 10 t/m 25, d.i. rond de gehele haven, electrische aansluitingen voor 440 V 60 perioden gemaakt. Voor de voeding van deze aansluitingen zijn in M.F. I en onderstation-grens 2 omvormer-aggregaten, elk 625 kVA, opgesteld. Hierdoor kan ook aan schepen met installaties 440 V 60 perioden de vereiste stroom worden geleverd. Een dergelijke stroomvoorziening was reeds aanwezig op de dokken 6 en 7. Eveneens ten

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 6