Uit de oude doos (29) zeesleepboien „SCHELDE" bouwnummer 182 „THAMES" „DONAU" bouwnummer 217 5 (^J jj) NIEUWS Aangezien „Wilton-Fijenoord" kort geleden sleep boten voor eigen rekening heeft gebouwd en in de naaste toekomst waarschijnlijk zijn vloot verder zal vernieuwen, is het interessant in herinnering te brengen, dat in de jaren 1906-1910 bij N.V. Wil ton's Machinefabriek en Scheepswerf aan de West- kousdijk zeeslepers zijn gebouwd. De heer A. Roest te Delft was zo vriendelijk uit zijn uitgebreide verzameling van gegevens over de Na een drijvende kraan, een elevator-bak en een sleepboot van Rotterdam naar Port Said te hebben gebracht, sleepte de boot twee barges van Londen naar Kopenhagen, vervolgens het beschadigde stoomschip „Maria Vittoria" van Allicante naar Genua, het sloopschip „Immortalité" van de Gare- loch in Schotland naar Gravesend, een kolenlichter van Vlissingen naar Rotterdam. Vandaar ging de zeesleper met een olielichter door naar Hamburg Zeesleepboot „Schelde" Nederlandse Zeesleepvaart een groot aantal bijzon derheden ter beschikking te stellen, die in deze be schrijving verwerkt zijn. Als eerste werd in 1906 de tweepijper „Schelde" voor de Internationale Sleepdienst Mij. te Rotter dam gebouwd en een jaar later leverde Wilton de machine-installatie voor de grotere en sterkere „Thames". De „Schelde" was 336 Bruto Register Ton groot en had een vermogen van 1000 IPK, de „Thames" was 44,25 meter lang, 7,80 meter breed, 4,42 meter hol en mat 383 Bruto Register Ton, terwijl de ma chine van deze boot 1200 IPK leverde. Beide schepen liepen zonder sleep een hoogste snelheid van 13 knoop. Toen de laatste in dienst kwam, had de „Schelde" reeds verscheidene sleep reizen gemaakt en het een en ander van de wereld gezien. en tot slot met een kolenlichter van Rotterdam naar Sunderland. Een spectaculaire sleepreis stond hierna op het pro gramma. De „Schelde" kreeg opdracht met de „Thames", die nog bij de bouwwerf lag, de baggermolens „Rhenania" en „Colonia" van Emden naar Shang hai te slepen. De gebruikelijke proefvaart van de „Thames" moest er bij inschieten, de boot werd onbeproefd in dienst gesteld; een goede reclame voor de bouwwerf en voor N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf, die de machine-installatie had geleverd. Van Shanghai keerden de sleepboten terug naar Rotterdam om onmiddellijk de baggermolen „Shanghai" en de zuiger „Canton" op sleeptouw te nemen en deze na 95 dagen eveneens in Shanghai af te leveren.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 7