Veiligheidsavond r (^|)NIEUWS 18 Ter gelegenheid van de wisseling van oude en nieuwe Veiligheidscommissies werd op 6 oktober in de H.K.-hal van de machinefabrieken een fees telijke bijeenkomst gehouden. Symbolisch gezien was dit een goedgekozen plaats: te midden van machtige machines, waar de werk nemers door allerlei maatregelen moeten beschermd worden en zichzelf moeten beschermen. Dit werd ook gezegd door ir B. Wilton toen hij in zijn openingswoord het gezelschap welkom heette. Er waren zoveel speciale genodigden, dat hij geen namen kon noemen, maar voor mr. ir P. C. Rus (Hoofdinspecteur-directeur 3e district Arbeidsin spectie Rotterdam) wilde hij gaarne een uitzonde ring maken. Spreker hoopte, dat het gezelschap zich in de geïmproviseerde omgeving gauw zou thuis voelen. Hij wees er vervolgens op, dat bij veiligheid betrachten samenwerking zeer belang rijk is. De man, die het gereedschap gebruikt, hij, die het gereedschap heeft ontworpen en gemaakt en tenslotte de met het toezicht belaste personen moeten er teamwork van maken. Onmisbaar voor veilig werken is ook belangstelling voor andermans arbeid en tenslotte moet men zich de tijd gunnen het werk veilig te doen. Ter verdere stimulering van de veiligheidsgedachte zijn de veiligheidscompetities ingesteld. Deze wer ken zeer bevredigend. Speciaal voor de aanwezige dames legde de heer Wilton uit hoe een en ander daarbij verloopt. Hij verzocht de heren ir A. Cappon, ir F. C. Smit en W. G. E. Valk op het podium te komen. Dit gelukte vrij snel, daar zij zeer waarschijnlijk goed hadden gekeken hoe de heer Wilton op de sluippa den van de toneeldoolhof enige vergeefse pogin gen had gedaan het voetlicht te bereiken en zich daarbij moedig een weg had moeten banen langs en door uiteenlopende toneelrequisieten. Aldus: goed voorbeeld doet goed volgen. „U hebt op de meest overtuigende manier in uw afdeling bewezen dat de strijd tegen de ongevallen met succes kan worden gevoerd", zei de heer Wilton o.m. tegen de drie heren en hij overhan digde hun een aandenken. Met de opmerking aan het adres van de nieuwe Veiligheidscommissies om zich steeds te blijven in zetten voor de veiligheid, besloot de heer Wilton zijn toespraak. Het tweede programmapunt luidde: Première voor Nederland van „Planten zonder wortels", een to neelspel in drie bedrijven van Arnold Wesker, door de Toneelgroep „Studio". In bepaalde opzichten is met deze opvoering van een toneelstuk bewust gebroken met tradities in toneelvoorstellingen. „Studio" gaat namelijk van de stelling uit dat men letterlijk overal een toneel stuk moet kunnen brengen, dus in dit geval ook in een werkplaats. Dat in zo'n geïmproviseerde om geving „de strijd om het geluid" niet altijd met succes kan worden gevoerd, is niet verwonderlijk. Het overtuigende spel van de artiesten maakte ech ter veel duidelijk waar verstaanbaarheid faalde. In het programma stond onderstaande toelichting te lezen: Het onderwerp is de strijd van de 22-jarige Beatie Bryant, dochter uit een landarbeidersgezin in Nor folk, die zich van haar onontwikkeld, primitief en proletarisch milieu wil bevrijden, maar dit milieu evenmin wil verloochenen. Ze wordt hierdoor het voorwerp van bevreemding en spot in haar fami lie, terwijl haar „intellectuele" vriend in Londen, die pretendeert haar tot een denkend menselijk wezen te kunnen opvoeden, haar op het beslissende moment laat vallen. Dan echter ontdekt ze voor het eerst, dat ze tot een eigen oordeel in staat is en niemands geestelijke voogdij meer nodig heeft. Weskers stuk is geen tendenztoneel, noch een sociale aanklacht, maar een, in zijn meedogenloze typering zowel van het bekrompen plattelands milieu als van de quasi-artistieke wereld van de grotestads-intellectueel, ontroerend menselijk dra-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 22