M (^NIEUWS 2 bruik van de nationale en internationale normen; zij kiest als het ware hieruit. Organisatorische opzet in ons bedrijf In het klein doet de bedrijfsnormalisatie bij Wilton- Fijenoord wat het Nederlands Normalisatie-instituut in Nederland op grote schaal doet. Ook in ons bedrijf zijn een aantal commissies van deskundigen en belanghebbenden bezig met orde nen en vereenvoudigen. Ingesteld zijn tot dusver de commissies Schroef draad, Pijpleidingen, Bevestigingsmiddelen en Me talen. Er zullen ongetwijfeld meerdere volgen. Een commissie begint zijn werkzaamheden met het verzamelen van gegevens. Zij raadpleegt nationale en internationale normen die op het onderwerp be trekking hebben, gaat na welke ervaring in het be drijf aanwezig is, zoekt contact met leveranciers, overlegt met andere bedrijven, etc. Vervolgens stelt zij op grond van deze gegevens en inlichtingen een ontwerp-norm samen. Hiervoor is intensief contact en veel overleg nodig tussen de betrokken personen en instanties, zoals Tekenka mer, afd. Inkoop, Magazijndienst en de Productie afdelingen. Het normprobleem is hiermee behalve een technisch ook een administratief - organisato risch vraagstuk geworden. In verband met de vergaande gevolgen op allerlei gebied, die het invoeren van een nieuwe norm kan hebben, wordt de ontwerp-norm vervolgens aan de hoofdafdelingen van ons bedrijf ter beoordeling aangeboden. Nadat de geleverde kritiek in de bedrijfsnorm is verwerkt, krijgt deze een VFF-nummer. Onder dit WF-nummer, dat op listige wijze is gekoppeld aan de magazijncodering van het op de norm behan delde artikel, gaat de norm in het bedrijf zijn func tie verrichten. Ieder die er mee te maken heeft, kan de norm of het betreffende artikel herkennen of aanduiden met dat WF-nummer: het is een vast omlijnd begrip geworden, vergissingen zijn vrijwel uitgesloten. Waarom normalisatie? Wat is de reden, dat men in bedrijven, landelijk en internationaal is overgegaan tot normalisatie en welke gebieden werden daarbij betrokken? Deze vraag wordt als volgt beantwoord: In het verleden heeft men, vooral op de werf Fijenoord, voor een aantal vaak gebruikte artikelen zoals bouten, moeren, flenzen e.d. uitstekende nor men gemaakt. Men deed dat vooral om het aantal soorten te beperken, zodat men grotere series kon vervaardigen en de artikelen in vooraad kon gaan houden. In de huidige N.F.-standaards vinden we nog vele van deze normen terug. Naarmate de techniek zich verder ontwikkelde, het productieproces gecompliceerder werd en de pro ductie zich in verschillende, ieder op hun gebied gespecialiseerde bedrijven gaat afspelen, is de be hoefte gegroeid naar meerdere en meer uitgebreide normen. De voordelen van de (bedrijfs) normalisatie zijn zeer vele geworden: Grotere hoeveelheden van minder artikelen. Inkoop van grotere aantallen: voordeliger en snel lere levering. Vermindering van rekeningen, betalingen, e.d. Gebruik van normen als uitwerking van de teke ning. Meer verwisselbaarheid van onderdelen. Genormaliseerde tekeningen. Grotere serieproductie. Snellere vorming van personeel. Verbeterde kwaliteitscontrole. Maximale mechanisering. Eenvoudiger onderhoud. Snellere voorraadwisseling. Vereenvoudigde papierwinkel. Betere communicatie in het bedrijf, d.w.z. minder misverstanden en organisatieverliezen. Van grote betekenis is ook, dat door de normalisa tiewerkzaamheden allerlei zaken ter discussie wor den gesteld, die jarenlang als vanzelfsprekend heb ben gegolden. Om de tafel zittend komt men soms tot de ontdekking, dat er geen plausibele reden meer te vinden is. In de loop der jaren is het werkterrein van de nor malisatie enorm uitgebreid. Er is nauwelijks een Een norm in natura

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 4