3 (lj|)NIEUWS vakgebied te noemen waar zij haar invloed niet doet gelden. De opgesomde voordelen en de noodzaak van ef ficient werken noodzaken tot normalisatie. Hoe het niet moet. Hoe belangrijk normalisatie is, blijkt bijv. zeer dui delijk in de rijwielindustrie. Daarvan zegt de heer Boerman: „Hierin demonstreert zich op frappante wijze, dat normalisatie een eis van de tijd is. Er bestaat in deze industrie een onvoorstelbare verscheidenheid van onderdelen en iedere rijwielreparateur moet al die onmisbare delen en deeltjes in zijn magazijn- voorraad hebben, wil hij zijn werk goed kunnen doen. Dit is een oneconomische werkwijze, waaraan een goede normalisatie veel ten goede kan veran deren". Behoedzaam te werk gaan. Het ingrijpen door middel van normen moet ech ter behoedzaam en met kennis van zaken gebeuren. Er zitten op dit gebied allerlei adders onder het gras. In ons bedrijf bijvoorbeeld komt vaak reparatie- werk voor aan installaties, die destijds volgens ou dere normen zijn gebouwd. Bij een ondoordachte, snelle omschakeling op moderne normen zou de zaak volkomen vastlopen. Een reden te meer om alle gegevens zorgvuldig te verzamelen, veel overleg te plegen en alle normali satie-activiteiten goed te coördineren. Contacten met andere bedrijven, ook buitenlandse, zijn hierbij van grote betekenis. Het is duidelijk, dat - bij al deze onderling afhanke lijke vraagstukken en activiteiten - een centraal punt van waaruit het geheel kan worden overzien, on ontbeerlijk is. Dit geldt niet alleen i.v.m. het vervaardigen van de WF-normen maar evenzeer voor het aanschaf fen en beheren van de vele nationale en interna tionale normbladen, die het bedrijf nodig heeft. Zonder centraal beheer hiervan is het vrijwel on mogelijk te voorkomen, dat volgens oude, inmid dels vervallen normen wordt gefabriceerd. Geen verstarring. Bij het normaliseren van begrippen, artikelen en werkmethoden is het gevaar van verstarring niet denkbeeldig. Men is licht geneigd om een norm, nadat hij is ingevoerd, te vergeten. De technische ontwikkeling gaat echter voort en na enige tijd is de norm verouderd. Gaat men niet tijdig over tot herziening van de norm dan gaat deze een remmende invloed op de ontwikkeling uitoefenen. Dit geldt vooral voor be- drijfsnormen die, meer dan bijv. NEN- en DIN- normen, een bindend karakter hebben. Alles heeft zijn grenzen. Op onze vraag of normalisatie van grotere en meer samengestelde producten nodig en nuttig is, wijst de heer Boerman op de Victory- en Libertyschepen, op vliegmachines en op allerlei apparatuur voor de defensie. Dit zijn echter grensgevallen; wellicht is De nieuwe normboeken

Wilton Fijenoord Nieuws | 1962 | | pagina 5