Achterkamer als scheepswerf •jwm Groot liefhebber van varen Een employé van een moderne werf staat wel even vreemd te kijken als hij - op bezoek bij één onzer oud-werknemers - in de achterkamer van de woning een bijna afgebouwd vaartuig „op de helling" ziet staan. Van zo'n ongewone bouwmethode wil men dan gaarne iets meer weten. De bouwer van de zeil-, roei- en motorboot - want dat is het onze oud-employé, de heer A. Rijsdijk, 72 jaar, is zelf een groot liefhebber van varen. Drie tot vier maanden in de zomer kan men hem in zijn eigen vaartuig ergens op de Nederlandse wateren vinden. Het liefst zwerft hij in Friesland, maar ook op de andere waterrijke gebieden kan men hem regel matig aantreffen. Waarom bouwen in de achterkamer? Geen wonder dus, dat alles wat met sloepen, motor- en zeiljachten te maken heeft, steeds zijn volle belangstelling heeft. Als daarbij dan nog twee nichtjes zo dolgraag een eigen bootje willen bezitten, dan duurt het niet lang of Oom is bereid te helpen en er zelfs zijn woning voor disponibel te stellen. Oom maakt plannen, tekent en rekent en gebruikt het lange winterseizoen 1962/1963 om de liefste wens van zijn nichtjes in vervulling te doen gaan. „Het komt niet veel voor"zegt de heer Rijsdijk, „dat de bouwer zijn project moet aanpassen aan de bouwruimte. Maar hier moest dit zo zijn. Het is dus min of meer naar eigen ont werp gemaakt. De afmetingen zijn 3.20 X 1.30 X 0.53 meter.Voor de voortstuwing kunnen de meisjes naar believen gebruikmaken van een 3 pk buitenboordmotortje, roeiriemen of een klein zeil. Voor het dekje en de romp heb ik mahoniehout gebruikt." Uitbesteed werk Aan de afwerking is duidelijk te zien, dat de bouwer met liefde en geduld werkt. Daar hij in zijn „werkplaats niet over machines beschikt, moet een en ander worden „uitbesteed". Ook daarvoor heeft hij een prima adres gevonden. Af en toe roept hij de hulp van zijn vrouw in (bijvoorbeeld bij het zetten van klemmen) en deze doet zulks graag („het zijn eigenlijk nichtjes van mijn vrouw", voegt de heer Rijsdijk er verklarend bij Slapen aan boord „De bedoeling van de twee meisjes is om in de eerstvolgende vakantie een week of drie te gaan varen. Ik heb er daarom rekening mee gehouden, dat zij aan boord kunnen slapen. Er is achteruit een bergplaats voor kleren en verdere benodigdheden en ik ben ervan overtuigd, dat zij zich best zullen vermaken. Ik hoop ze nog eens te zien varen. Het eerste reisdoel is de Nieuwkoopse plassen. En als het nodig is, bied ik ze wel een sleeplift aan." En zo is de heer Rijsdijk er toe gekomen om van zijn achterkamer één winterseizoen lang een scheepswerf te maken. „Dit werkje komt in deze barre winter goed van pas. Veel gelegenheid tot wandelen is er toch niet en stilzitten is niets voor mij. Als nu de nichtjes er in het komende seizoen plezier van hebben, dan zijn wij allemaal tevreden. Ik heb er althans met genoegen aan gewerkt" besluit de krasse scheepsbouwer. Stapelloop Begin maart heeft de achterkamer weer het normale aanzien gekregen. Bij ons bezoek zijn alle meubelen nog zorgvuldig afgedekt en rond het bootje liggen gereedschappen en mate rialen gereed voor gebruik. Begin maart is er „stapelloop" in het huis van de heer Rijsdijk geweest en via het raam van de voorkamer heeft de sloep de „bouwplaats" verlaten om naar de ligplaats te worden vervoerd. 9

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 11