De latere torpedoboten van drie torpedoboten van klein model, de z.g. K-boten, die moesten dienen voor verdediging van de toegangen tot Hellevoetsluis. Ze waren niet veel groter dan de oude spar torpedoboten, die zij gin gen vervangen. De waterverplaatsing was slechts 46 ton en de af metingen waren 30.m lang, 3,60 m breed, 2,— m hol met een diepgang van 1.meter. Met een machinevermogen van 582 ipk op één as behaalden de bootjes een hoogste snelheid van 18,46 knoop. Ook deze K-bootjes kregen namen. Bouwnummer 198, KI, werd de „Michiel Gardeyn", Bouwnummer 199, K II, werd de „Christiaan Cornelis" en bouw nummer 200, K III, de „Willem Warmont". Waarschijnlijk om verwarring met de onderzeeboten in de Oost, die als K I, enz., te boek stonden, te voorkomen, zijn van deze bootjes de namen wél gebruikt. De „Michiel Gardeyn" werd tegen het einde van de twintiger jaren van de sterkte afgevoerd. De beide overige bootjes hebben, ontdaan van de tor pedobewapening, nog lange tijd dienst gedaan voor opleiding en speciale diensten. Op 10 mei 1940 kon men de „Christiaan Cornelis" op de rivier bij Nijmegen vinden. Het scheepje zakte vóór de op rukkende Duitse troepen de Waal af om daarna de mijnversperring bij Werkendam te verdedigen. Vervolgens kreeg de oude boot opdracht een muni tieschip naar Strijen te escorteren. Op de Dordtse Kil werd de „Christiaan Cornelis" hevig onder vuur genomen en zwaar beschadigd, waarna het scheepje, met behulp van een sleepboot, Numans- dorp binnenliep. De volgende dag werd het door de bemanning opgeblazen. De G-serie van torpedoboten werd afgesloten met de G 13 t/m 16, die iets groter waren dan de sche pen met lage nummers. Over de „G 15" en „G 16" (bouwnummers 257 en 258) is in deze rubriek reeds eerder iets verteld. De laatste torpedoboten, die voor de Koninklijke Marine werden besteld, waren de Z-boten (Z van Zeegaande Torpedoboten). Van deze acht scheep jes werden de eerste vier door turbines gedreven, Hr. Ms. Torpedoboot ,,G 6" Hr. Ms. Torpedoboot ,,Z 7" Hr. Ms. Torpedoboot ,,Z 8" Alle foto's Archief W.F. ïi

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 13