Afscheid oud-werknemers op 17 april 1963 in de cantine van het Hoofdkantoor te Schiedam de overige evenals de vroegere torpedoboten door triple-expansie machines. De N.S.M. te Amsterdam kreeg opdracht voor de Z 1 t/m 4; de Kon. Mij „De Schelde" voor de Z 5 en 6. De „Z 7" en „Z 8" (bouwnummers 266 en 267) werden volgens Engels ontwerp bij „Fijenoord" ge bouwd en het waren degelijke schepen, die met de hoge bak en de drie lage schoorstenen niet tot de fraaiste eenheden van de oorlogsvloot gerekend konden worden. Zij werden veel voor opleidingsdoeleinden gebruikt en zijn verscheidene malen in buitenlandse havens geweest. De torpedoboten bezochten Noorwegen, Denemarken, Zweden, Duitsland en Frankrijk. Na 1931 bleven de schepen in de Nederlandse wa teren totdat zij op 14 mei 1940 naar Engeland uit weken. Velen onder u zullen zich nog wel de vlootoefenin- gen van de jaren vóór de oorlog herinneren, toen de „Z 7" en „Z 8" met het stokoude pantserschip „Hertog Hendrik" het vijandelijke eskader voor stelden, dat in een overmoedige bui de Nederlandse kust naderde. De „Gelderland" en de onderzeeboten, „O 9", „O 10" en „O 11", waren echter op hun post. De „vijand" werd teruggeslagen; we slaakten een zucht van verlichting en concludeerden zonder gewetens wroeging dat het met de oude spullen nog best ging- Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog de den de beide veteranen dus nog steeds dienst. Zij werden zelfs enigszins gemoderniseerd om als be wakingsvaartuig dienst te doen. De achtermast en de dubbele torpedolanceerinrichting werden verwij derd; een dubbel-mitrailleur met een kaliber van Vi" en een aantal dieptebommen aan de bewapening toegevoegd. Gedurende de oorlogsdagen van mei 1940 patrouil leerden de bootjes, die nog kolen gestookte ketels hadden, voor de Nederlandse zeegaten en na de capitulatie staken ze de Noordzee over. Vanuit Britse havens werd nog enige tijd patrouille gevaren, waarna, in verband met personeelsgebrek bij onze Koninklijke Marine, de „Z 7" en „Z 8" aan de Britse Marine werden overgedragen. Eater in de oorlog werden de scheepjes gesloopt; zij zijn niet meer in Nederland terug geweest. Zij waren onze laatste vertegenwoordigers van een scheepstype dat tot een vorige generatie behoorde. A. v. D. Op deze dag kwamen in de cantine van het hoofdkantoor 81 werknemers bijeen om ter gelegenheid van hun afscheid van de werf door de directie te worden toegesproken, nu zij aan een nieuwe fase in hun leven zijn begonnen. De heer Wilton heette allen hartelijk welkom en vond het een eer tot deze werknemers de laatste officiële woorden te mogen richten. Spreker vervolgde met te zeggen, dat bij de herinne ringen aan het werk het vooral de mens is, die je daarbij hebt ontmoet, naar wie je gedachten uitgaan. Immers het gespro ken woord legt het contact dat nodig is om door samenwer king tot een goed produkt te komen. In dit verband denkt de heer Wilton niet zo zeer aan het product dat door Wilton- Fijenoord wordt afgeleverd, dan wel aan al hetgeen nodig is om tot dit product te komen. Zeer duidelijk komt dit tot uitdrukking in de lijst van beroepen van hen, die thans afscheid nemen. Immers daaruit kan men begrijpen wat er aan te pas komt om onze producten te maken. Door de samenwerking, die hiervoor nodig is, ontstaat een 12

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 14