„Ze zijn bij dok 4"> was me bij de ingang verteld, „en meneer Das draagt een zonnebril, zo'n vliegersbril, weet u wel?" - Het kon niet missen toen ik er aan kwam. De „vliegersbril" liep te schatten en te rekenen, hij keek op zijn horloge en naar de zon, hij bladerde in papieren, gaf een hand en zei snel: „Ogenblikje, ik moet even rekenen, want voor het dicht trekt moeten we die op namen aan de Afbouwkade in de zon nog mee nemen". „Veilig werken" staat er op een tegel in de stoep, ergens op het Schiedamse terrein van W.F., maar productieleider Karei Das van Po- lygoon zag het niet. Hij was gespannen van hoofdhaar tot hielpees, want de zon! De zon, een medewerkster die hij bij de film niet kon missen, die er was en die hij wilde uitbuiten. „Nou kijk", zei hij even later aan de water- rand, „het gaat om een film van zesentwintig minuten. De eerste, want we gaan er twaalf maken. Twaalf films over Nederland. Niet de molens en zo, maar de hobbies van ons zelf, de liefhebberijen van de Nederlanders. En die films worden dan vertoond buiten de grenzen, voor de televisiestations". En dit is dus de eerste informeer ik, knikkend naar alles om me heen op het terrein van W.F., kranen, mensen, gebouwen, alles inclusief. „Precies", zegt Karei Das. „De amateuristische muziekbeoefening in ons land is het onderwerp. We hebben een koor in Hilversum gefilmd en Piet van Egmond in het Concertgebouw en nu gaan we helemaal dicht op de mensen af. Weet u, een kraandrijver, die zien de mensen alleen maar als een man bovenin zo'n enorm ding dat kraan heet; maar die man doet van alles in zijn vrije tijd. De kraandrijver die wij gaan filmen is muziekman in z'n vrije tijd". „Bertus, kan het even?" De kreet klonk op te gen een hoge grijparm die met de kruin in de wolken leek te reiken en naar beneden kwam een man met een bril op. Hij was het: Bertus. In de kaartsystemen bekend als de heer B. Rorije, Bij de foto's van links naar rechts: v.l.n.r. camera-assistent; cameraman Gerard van Zalingen; regisseur Bob Langestraat. Karei Dasproductieleider Copyright Multicolor"Rotterdam 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 16