maximum, snelheid heus 't helpt In Memoriam In het eerste kwartaal van dit jaar startte het Ver bond voor Veilig Verkeer zijn kernthema-acties met een pleidooi tot de weggebruiker om zich te houden aan de maximum-snelheidsbepalingen. Langs enkele wegen in een aantal grote gemeenten ziet men een affiche hangen, waarop het bord „50 km" staat, ge combineerd met de tekst: „heus, 't helpt."Ook van uw beeldscherm, door de radio, in een aantal biosco pen en op vele andere wijzen ziet en hoort u deze „slogan". De invoering van de maximum-snelheid binnen de bebouwde kom heeft inderdaad een gunstige invloed op de verkeersveiligheid gehad. De cijfers wijzen uit, dat sedert oktober 1957, toen deze bepalingen van kracht werden, het aantal verkeersdoden in steden en dorpen relatief is gedaald. In Den Haag bijvoorbeeld vielen vóór die datum gemiddeld 70 verkeersdoden per jaar, thans bedraagt het aantal gemiddeld 50. Op de rijksweg welke door de gemeente Wassenaar loopt, kwamen in de eerste tien maanden van 195 7 11 personen in het verkeer om, in de overeenkomstige periode van 1958 slechts 6; ook in het gewondental kon een procentuele daling worden geconstateerd. Doordat de gemiddelde snelheid van het verkeer binnen de bebouwde kom als gevolg van de maximum- snelheidsbepalingen is gedaald, worden veel ongeval len voorkomen en zijn, omdat de kracht van de bot sing door de lagere snelheid geringer is, de gevolgen van botsingen minder ernstig. Ook enkele typen van ongevallen komen thans minder voor dan vroeger: auto's slaan bij kruisingen minder vaak over de kop, er rijden minder auto's tegen trams, enz. En omdat de snelheid binnen de bebouwde kommen genivelleerd is, behoren riskanteinhaalmanoeuvres tot de uit zonderingen, waardoor tal van ongelukken voorkomen worden. In tegenstelling tot wat velen indertijd meenden, heeft de invoering van de maximum-snelheid de vlotheid van de verkeersafwikkeling niet nadelig beïnvloed. Integendeel zelfs. Het optreden van stagnaties bij verkeerslichten - waarvan er steeds meer komen - wordt voorkomen, doordat het verkeer homogener is. Ook hebben de maximum-snelheidsbepalingen de in voering van de anderhalf jaar geleden van kracht geworden voetgangersregeling gemakkelijkerbeter passend in het algemene verkeersbeeld, gemaakt. Het is om al deze redenen tezamen - èn nog een aan tal ongenoemde - dat het Verbond voor Veilig Ver keer de weggebruiker met klem toeroept: Houd u aan de maximum snelheid, want heus, 't helpt. Publicatie: Verbond voor Veilig Verkeer. 8-3-1963 M. de Vrijer 67 jaar scheepsbeschieter oud-werkn., circa 21 dienstjaren. 13-3-1963 G. P. J. v. d. Toorn 61 jaar administrateur afd. beveiliging, circa 4 dienstjaren. 14-3-1963 M. de Groot 86 jaar ijzerwerker oud-werknemer, circa 20 dienstjaren. 27-3-1963 C. Bestebreurtje 65 jaar bankwerker-sjouwer oud-werkn., ca. 25 dienstjaren. 29-3-1963 J. L. Valken 66 jaar sjouwer-bankwerker oud-werkn., circa 12 dienstjaren. 31-3-1963 W. P. van Gent 78 jaar baas afd. Onderhoud oud-werkn., circa 52 dienstjaren. 1-4-1963 H. H. v. d. Plas 60 jaar bankwerker, circa 22 dienstjaren. 3-4-1963 L. K. Zwamborn 64 jaar kraandrijver, circa 26 dienstjaren. 7-4-1963 A. Leentvaar 67 jaar onderb. Plaatw. oud-werkn., circa 34 dienstjaren. Met leedwezen geven wij kennis van hun overlijden. Hun nagedachtenis zal door ons in ere worden gehouden. 23

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 25