DE PIJP DE PIJP Het ontstaan van de vereniging WILLY WILTON-FONDS Ontvangsten: 948,30 Schiedam 47,50 Rotterdam 16,85 Fijenoord 1012,65 totaal 500,van N.N. (als bijzondere baten) 3,70 van N.N.S. (opbrengst verkoop klein materiaal) Uitgaven: In de maand maart 1963 werd aan 80 le den van ons personeel in totaal 5027,02 uitgekeerd. Dinsdag, 2 maart 1963, hing er een rouwkaart op het mededelingenbord in de afdeling Onderhoud. Bij lezing ging er een schok door ons heen. Overleden: Baas van Gent. Wij ouderen dachten terug aan de 27 jaar welke wij onder zijn leiding hebben gewerkt. Wij kwamen in dienst bij Wilton in Schiedam in 1925. Er stond toen alleen de Scheepsbouwloods. Een hoekje daarvan was afgerasterd voor de afde ling Onderhoud. Om dat hoekje met droge voeten te bereiken, hadden wij halve laarsjes aange schaft, want de weg daarheen zonder bestrating, liep dwars door het weiland. Als wij dat vergelijken met wat daar nu uit ge groeid is, geloof ik, dat wij daar trots op mogen zijn. Baas van Gent heeft tot die groei heel veel bijge dragen. Het bedrijf was een stuk van zijn leven, waaraan hij 52 jaar lang zijn beste krachten heeft gegeven. Donderdag, 4 april, hebben wij hem na mens onze afdeling de laatste eer bewezen. Grote dankbaarheid daarvoor was ons deel van de zijde van zijn vrouw en kinderen. Mogen de woorden, welke ook nu weer in het W.F.- Nieuws zullen worden afgedrukt, „zijn nagedachte nis zal door ons in ere worden gehouden", dub bel waar zijn. Baas van Gent heeft het, voor al het geen hij die 52 jaar voor de onderneming gedaan heeft, zeker verdiend. T. Vroomhout. J. Krabbendam. Janus van Dam, die op 15 februari 1963 afscheid nam van zijn collega's wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, heeft geschiedenis ge maakt bij het ontstaan van de vereniging „De Pijp". Vóór 1 december 1945, toen nog niemand enig idee had van de vereniging, bestond er een kaartploeg, die in schafttijd een kaartje legde om de tijd te doden. Nu weet een ieder, dat er bij het kaartspel niet altijd even rustig wordt gespeeld. Het gebeurt vaak, dat er over en weer de nodige dingen worden gezegd. Dit ging een zeker iemand zodanig vervelen, dat hij als eis ging stellen: we kaarten en degene, die zich tijdens het spel schuldig maakt aan krachttermen is verplicht voor ieder lelijk woord één cent af te staan. Aldus geschiedde en zo ontstond een pot. Deze pot groeide gestadig en iemand kwam op het idee om er iets mee te gaan doen. Men overlegde en het gevolg was, dat men een vereniging wilde oprichten, die ten doel had om bij ziekte wat fruit te geven en een cadeau bij 12^2- en 25-jarige huwelijksfeesten. De contributie werd op 10 cent gesteld. Maar men zat nog met het probleem van een naam. Na veel ge praat werd de naam gekozen van „Zwabberclub", naar het kaartspel geheten. Deze naam werd door de directie niet aanvaard en daar zat men dus. In die tussentijd gebeurde het, dat de verwoede pijp roker J. van Dam, tijdens de werkzaamheden zijn stenen pijp liet vallen. Hij informeerde zo eens langs zijn neus weg, of hij die vergoed kon krijgen uit de pot. Enkele bestuurders voelden daar zogenaamd wel wat voor en broedden een plan uit om Janus in de boot te nemen. In alle stilte werd een pijp gemaakt van zwaar materiaal, omzichtig in papier gewikkeld en in een doos verpakt. Janus kon dus zijn pijp op een afgesproken plaats in schafttijd in ontvangst ko men nemen. Dat dit met veel gelach en humor gebeur de, kan ik u verzekeren, want men had niet Jan :s, maar zichzelf in de boot, omdat Janus van alle aan wezigen een plukje tabak verlangde om de ijzeren pijpekop te vullen. Men moet niet vergeten dat we toen allemaal maar 40 gram tabak per week kregen. Janus had zodoende gratis tabak voor zijn nieuwe stenen pijp, die hij zelf maar had gekocht. Het toenmalige bestuur had toen alle reden om van wege dit voorval hun vereniging te noemen: 25

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 27