Uit de oude doos (39) Zeer veel schepen zijn in het verleden door „Wil ton", door „Fijenoord" en later door het gecombi neerde bedrijf voor de welbekende Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam gebouwd. Een bijzonder fraai schip, dat bij de indienststel- ling alom belangstelling trok, was de „Melchior Treub". Het passagiersschip was genoemd naar de bekende bioloog Melchior Treub (geb. Voorschoten 1851 - overleden St. Raphael 1910), die van 1880 tot 1905 directeur was van 's Lands Plantentuin te Buiten zorg. Later werd hij directeur van het Departement van Landbouw. Zijn beide broers waren eveneens vooraanstaande figuren. H. Treub was hoogleraar in de gynaecologie, M. W. F. Treub jurist en staatsman. Om tegemoet te komen aan de wensen van de pas sagiers, die per mailstomer in de Oost aankwamen, werden de schepen, ontworpen voor de sneldienst Soerabaja - Semarang - Batavia - Singapore - Bela- wan Deli, zeer luxieus ingericht. In 1909 werd de volgens nieuwe richtlijnen ge bouwde „Rumphius" in dienst gesteld; vier jaar later volgde de nog fraaier uitgeruste „Melchior Treub". Het 3242 BRT dubbelschroef passagiersstoomschip was ontworpen door het Ontwerpbureau Cornelis- sen/Metzelaar en werd gebouwd onder toezicht van Bureau Veritas. De afmetingen waren naar onze huidige begrippen niet bijzonder indrukwekkend: de lengte tussen de loodlijnen was 350 Engelse voeten, de breedte 48 voeten en de diepgang bij zomervrijboord 17' - 1%"Bij een diepgang van 14' - 0" was de gecontracteerde snelheid 1534 knoop; voor die tijd zéér behoorlijk. De behouden dienstsnelheid moest 1434 knoop be dragen. De 124 eersteklassepassagiers konden het door Lion Cachet ontworpen meubilair en de door hem verzorgde decoraties bewonderen. Gebeeld- S.S. Melchior Treub" 16

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 18