's Nachts was het veel te gevaarlijk. Dan kampeerden ze liever ergens op de oever, terwijl één hunner bij het kampvuur waakte Niet lang evenwel nadat Abe van New Orleans was teruggekeerd, nam zijn vader het besluit om verder westwaarts te trekken. Hij had gehoord dat het boeren bedrijf gemakkelijker in de staat Illinois was te voe ren omdat de grond daar veel rijker en gemakkelijker te ontginnen was. De Lincolns pakten hun schamele be zittingen bij elkaar in een ossewagen en begaven zich op weg. Naar een nieuwe landstreek. Ook hier hielp Abe flink! Hij bouwde met vader een hut en kapte talloze bomen voor een hek rond hun erf. Toen hij echter eenentwintig jaar was geworden, be sloot hij de wereld in te trekken. De onafhankelijkheid lokte. En hij werd winkelbediende in het stadje Nieuw Salem. Toch was Abraham's dorst naar kennis nog lang niet bevredigd. Hij studeerde rechten en - ofschoon gebrek kig voorbereid - vestigde hij zich in 1836 te Springfield, de hoofdstad van de staat Illinois en verwierf weldra grote roem als advocaat. Daarenboven maakte hij zich door zijn geestigheid, zijn rechtschapenheid en onom koopbaarheid overal bemind, zodat hij tot afgevaardigde werd gekozen naar het Wetgevend Lichaam in de staat Illinois, waarin hij zitting hield tot 1840. Abe was inmiddels gehuwd met Mary Todd en zijn poli tieke carrière ontwikkelde zich nu snel. Het jonge paar woonde in een beeldig, wit huis met groene luiken, waarin het verbleef totdat Abraham op 6 november 1860 tot President van Amerika werd verkozen. Abraham bleef de eenvoudige man die hij altijd was geweest. Zelfs als vooraanstaande rechtsgeleerde hield hij niet van dikdoenerij. Het liefst lag hij op de grond te lezen, omringd door papieren en boeken, terwijl zijn kinderen en lievelingsdieren om hem heen stoeiden. Zijn ongegeneerdheid bracht de arme Mary, die keurig netjes was, dan ook wel eens tot wanhoop. Als presi dent veranderde hij niet. Zijn hart behoorde nog steeds voor een deel aan Springfield, dat hij na een roerende toespraak tot zijn vrienden op het station, verlaten had om in Washington zijn taak als leider van het land op zich te nemen. Hij heeft dan ook zijn gehele leven Springfield, waar zijn kinderen geboren werden, niet kunnen vergeten. En evenmin is hij niet vergeten dat hij eens een eenvoudige jongen was geweest, die zijn brood verdiende als bouwknecht, bootsman, houthakker en helper bij het laden van boten. Zijn soldaten vereerden hem, want Lincoln was presi dent van Amerika tijdens een der bloedigste burger oorlogen uit zijn tijd. En hun vreugde kende geen gren zen, als de kleine Tad, de zoon van de president, zijn vader begeleide op een leuke, grijze ponnie. Lincoln zelf was ook een uitstekende ruiter. Het gebeurde zelfs eens dat een al te vurig paard de president wilde af werpen toen deze de troepen inspecteerde. Maar de voormalige boerenjongen toonde zich bedreven in het zadel. Hij slaagde er niet alleen in het steigerende paard te kalmeren, maar óók zijn hoge hoed op zijn hoofd te houden En dat zegt wat Abraham Lincoln is steeds een vriendelijk, goedhartig man gebleven, die in zijn moeilijke leven, als een der grootste staatslieden van zijn tijd, in de schaarse momen ten van vrijheid genoot van zijn zoontje Tad, die hij verhalen vertelde uit zijn jeugd in de prairie. Lincoln rertelt zijn zoon \nog graag op Toen hij al advocaat was lag hij thuis Op een steigerend paard

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 23