ROODE KRUIS-POSTZEGELS Nieuws voor Postzegelverzamelaars Binnenkort geeft de Nederlandse P.T.T. Roode Kruis-zegels uit. Niet alleen verzamelaars zullen deze postzegels kopen - ook zij, die er prijs op stellen hun poststukken eens met een speciale zegel te frankeren, zullen de Roode Kruis-postzegels hiervoor kunnen gebruiken. En wat belangrijk is: met het gébruik van deze zegels dient men een goed doel, in dit geval het Neder- landsche Roode Kruis, voor welke vereniging de toeslag op de frankeerwaar- de bestemd is. Het is niet voor het eerst, dat de Nederlandse P.T.T. Roode Kruis-post zegels uitgeeft. Reeds in 1927 is men er mee begonnen en dit jaar zal het voor de vierde maal zijn, dat het Nederlandsche Roode Kruis in de post zegelalbums voorkomt. Misschien is het, in dit verband, interessant iets te vermelden over Roode Kruis-postzegels in het algemeen. Voordat men in verschillende landen er toe overging Roode Kruis-postzegels uit te geven, werd reeds in de Frans-Duitse oorlog van 1870 gebruik ge maakt van niet-officiële zegels, de z.g. „vignetten". Hiervan werden brie ven voorzien, verzonden door afdelingen van het Zwitserse Roode Kruis. De stukken, die deze vignetten droegen, (in plaats van vignetten werden ook wel stempels gebruikt, zoals bijv. in Bazel), genoten vrijdom van port. Over het algemeen zijn deze stukken zeldzaam. Als directe voorlopers van de officiële Roode Kruis-postzegels gelden de zegels, die in het najaar van 1914 in Trinidad en Jamaica ten bate van het Roode Kruis werden uitgegeven. Het zegel van Trinidad werd gedurende 24 uur als frankeerzegel gebruikt, doch moest op last van het gouvernement worden ingetrokken. Van deze zegel schijnen ongeveer 400 gebruikte exem plaren bekend te zijn. Het eerste land dat een officiële postzegel ten bate van het Roode Kruis uit gaf was Frankrijk en wel in september 1914. Het 10 centimes zegel van de koerserende serie (zaaister type) werd voorzien van een opdruk be staande uit een rood kruis en de vermelding van de toeslag van 5 centimes. In datzelfde jaar nog volgde de definitieve Roode Kruis-postzegel van 10 5 centimes. Voorts gaven alle Franse overzeese gebieden tussen 1914 en 1918 één of meer zegels uit met toeslag ten bate van het Roode Kruis. Een speciale Roode Kruispostzegel verscheen in 1918 in Frankrijk (links op de zegel een af beelding van een hospitaalschip en rechts een verpleegster). Na Frankrijk kwamen het eerst: België in 1914- 1915 met de uitgifte van drie series, Monaco in 1914 met één toeslagzegel, Nederlands-Indië in 1915 met drie toeslagzegels en daarna vele andere landen. Voor bijzonder heden kan men desgewenst raadplegen het boekwerkje van M. J. van Heerdt-Kolff: Het Roode Kruis op postzegels. De eerste serie Nederlandse Roode Kruis-postzegels verscheen, zoals hier boven vermeld, in 1927, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis. Vier van de vijf zegels van deze serie dragen afbeeldingen van de Leden van de Koninklijke Familie; de vijfde zegel vertoont een rood kruis. In die tijd was, zoals bekend, Z.K.H. Prins Hendrik voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, in welke functie hij later werd opgevolgd door zijn dochter, toen nog H.K.H. Prinses Juliana. Wat de binnenkort uit te geven Roode Kruis-postzegels betreft: daar zullen enkele Roode Kruistaken op worden afgebeeld. Het Nederlandse volk, waarvoor het Nederlandsche Roode Kruis een begrip vertegenwoordigt, zal, naar wij hopen deze postzegels veelvuldig gebruiken. Zij blijven geldig tot en met 31 december 1964. 10 Wij zoeken voor onze Bedrijfsschool een ASSISTENT voor de leraar SCHEEPSBESCHIETEN Naast een prima vakbekwaamheid is een goede algemene ontwikkeling een vereiste. Zij, die het bewijs van algemene ontwikkeling N.O bezitten, of een gelijkwaardige opleiding hebben genoten of hiervoor studerende zijn, worden verzocht zich in verbinding te stellen met de Chef van de Bedrijfsschool, die gaarne alle inlichtingen zal verstrekken. werftelefoon 3491. Wij zoeken voor onze afdeling Ketelmakerij een JONGEMAN voor het zelfstandig bijhouden van de werkplaats administratie. Leeftijd circa 21 jaar. Sollicitaties te richten tot de afdeling Personeels administratie Beambten. Voor een telefonische afspraak: Werfielefoon 3072

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 12