DE ZIGEUNERS ZIJN OVERAL IN HONGARIJE of er een bom insloeg wanneer een danser plotseling op het podium springt en doffe dreunen geeft met zijn leren laarzen. Drie meisjes met rode laarzen springen hem na en draaien in hun prachtig gekleurde costuums als wervelwinden rond op de maat van de steeds sneller wor dende muziek. Want altijd begint die muziek in Hongarije langzaam en al tijd eindigt die muziek in een opja gend tempo. Men klapt, de dans is voorbij en er wordt gezucht. Dit heeft niets met po litieke inzichten te maken, dit zijn ge woon de Hongaren zelf zoals ze al tijd zijn geweest en zoals ik ze nu - en daar ben ik dankbaar voor - heb ontmoet. Zigeunermuziek overal. Toen ik te rugkwam van dat Balatonmeer en weer op weg was naar Boedapest zijn we onderweg gestopt in een klein eet huis. Vroeger legden hier de vissers van het meer aan. Niet alleen om er hun vis te verkopen aan de handela ren die naar die plek kwamen, maar ook om de zelfverbouwde wijn van de eethuis-eigenaar te proeven. In een kelderachtige ruimte met ron de gewelven liggen nog altijd die va ten wijn en elke bezoeker mag er proeven. En dan wordt boven de goulash-soep opgediend, zo heet als de motor van een straaljager, geflan keerd door de strijkstokken van twee als bezetenen spelende zigeuners. Wie daar allemaal van houdt kan genie ten, dagenlang. Door de lucht kwam ik in Boedapest, over land ging ik Hongarije weer uit. Lange rijen auto's aan de grens, auto's met mensen die allemaal hun neus eens achter dat Gordijn gingen steken. Dat is helemaal geen kunst, want de Hongaren zijn veel te blij met toe risten en ze zeggen dat zelf hardop. Hun land is te lang dicht geweest. Dat is niet goed. De mensen van de hele wereld moeten elkaar gewoon kunnen ontmoeten. Pas dan heeft een discussie zin. Pas als we elkaar een beetje zijn gaan kennen. P. W. RUSSEL Hongaarse meisjes voor het publiek - in de open lucht, 's avonds tegen tien uur in een temperatuur van rond Zomaar langs de weg tussen Boedapest en de Oostenrijkse grens zat ze uit te rusten, dit zigeunermeisje, dat juist voor thuis een heel groot brood had gekocht. 19

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 21