Oester de koning der mosselen MARJA DE BRUIN: 1. Oesterputten 2 en 3. Hartschelp en grote strand schelp, twee soorten die wel ge- gebruikt worden om oesters op uit te zaaien. 4. Oester. 3. Oesterschelp van binnen. 6. De onderste schelp, waarmee de oester vastzit, op stenen, is plat. 7 en S. Zeewolf en zeester, twee vijanden van de oester. 9- Oesterbroed op een gekalkte pan. 10. Muiltje of slipper, een vijand van de oester. 11. Een torentje van muiltjes. De on derste zijn de oudste en al wijf jes geworden. De bovenste zijn nog mannetjes. Je weet natuurlijk wel, dat veel men sen dol zijn op oesters en dan zijn er nooit genoegWat doen de mensen nu, als er van iets dat ze héél lekker vinden, niet genoeg is?... Dan gaan ze dat kweken De kwekers huren een stuk water, waar niemand mag vissen. Daar bren gen ze een groot aantal oesters heen. In het voorjaar krijgen de moeder oesters larven! Deze larven drijven de eerste dagen gewoon in het water rond. Na een dag of tien willen ze zich vasthechten op een schoon en hard voorwerp om daar als echte oes ter uit te groeien. Nu zijn er in zee wel genoeg harde voorwerpen, zul je denken, waar de larven zich op zou den kunnen hechten! Maar alles wat een tijdje in zee gelegen heeft, wordt glibberig door het slib, dat zich erop verzameld. Daar kan de larf zich niet op vastzetten. Daarom zorgen de kwe kers ervoor, dat een groot aantal schone en harde voorwerpen in het water komen als de tijd daarvoor is aangekomen. Ze gebruikten hier wel dakpannen voor, die met kalk werden bestreken. Deze dakpannen moesten steeds schoongemaakt worden en tegen de tijd dat de oester volwassen was ge worden, moest deze van de dakpan af gestoken worden. Dit bracht veel werk met zich mee! En je kunt toch moeilijk een oester verzenden boven op een dakpan Daarom zijn de kwekers ertoe overge gaan in plaats van dakpannen, schelpen in het water te strooien, waar de oes terlarven zich graag op schijnen vast te zetten. Die schelpen zijn veel klei ner en kunnen aan de oester blijven zitten. Meestal worden hiervoor mos selschelpen gebruikt en als je goed kijkt, kun je aan de oesterschelp soms een klein stukje van die mosselschelp zien zittenEigenlijk is de oester een soort mossel. Er zijn namelijk wel zes duizend soorten mosselen en daar is de oester er één van! Ieder jaar worden de oesters opgevist en nagekeken. De kweekvijvers wor den dan tegelijkertijd schoongemaakt en alles wat de oester kan schaden. wordt eruit gehaald. Het duurt drie tot vijf jaar voor een oester geschikt is om gegeten te worden Nu is het niet altijd mogelijk die oes ters direct te verzenden. Daarom wor den ze zolang béwaard in oesterputten. Dat zijn stukken water met een muur tje eromheen. Iedere kweker heeft een eigen put. Het water in deze putten moet geregeld ververst worden, anders gaan de oesters dood of ze worden ziek. En dat mag niet, want ze wor den immers levend gegetenHeel veel oesterputten komen voor in Zeeland en vooral in Ierseke! De dieren wor den in grote kisten verpakt door het hele land en zelfs wel naar het buiten land verzonden. De beste soorten wegen wel 55 tot 65 gram per stuk! Maar ze worden meestal per gewicht van duizend stuks verkocht en hoe zwaarder ze zijn, des te meer nullen komen er op het etiket. We hebben royale (kleine oesters): 1, 2, 3; en dan imperiale oplopend in grootte en ge wicht: 0 - 00 - 000 - 0000 - 00000 - 000000. Het is eens gebeurd, dat in zo'n oes terput zeesterren waren terechtgeko men En weet je wat dit betekent voor de kweker? Die zeester zuigt de oester uit! Je begrijpt dat die kweker kwaad wasEn weet je wat hij deed Met een schop gewapend ging hij alle zeester ren stukhakken! Ziezo, dacht hij, nu kunnen ze lekker mijn oesters niet meer opetenMaar wat gebeurde er nu Er kwamen net zoveel zeesterren terug als hij stukken gemaakt had, want uit ieder stuk groeide een hele nieuwe zeester! Nu was de schade nog veel groterMaar ook die kweker is door schade wijs geworden. Tegenwoordig worden de zeesterren in hun geheel gevangen met een net. Ze worden dan gedroogd en gemalen en als ochtendvoer voor de kippen ge bruikt Want zeesterren bevatten veel kalk en eiwit, wat natuurlijk goed is voor kippen die veel eieren moeten leggen. Als jullie nu een eitje eet, moet je er maar bij denken, dat het voor een groot deel uit zeesterren bestaat! 2b

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 25