WAAROM RECLASSERING? WILLY WILTON-FONDS Ontvangsten: 531,75 Schiedam 46,35 Rotterdam 21,90 Fijenoord 600,00 totaal (opbrengst verkoop klein materiaal) 10,10 als bijzondere baten Uitgaven: In de maand juli werd aan 65 leden van ons personeel in totaal 2736,93 uitgekeerd. In memoriam 10-7-1963 J. P. Lagendijk 65 jaar machinist oud-werknemer, ca. 39 dienstjaren. 12-7-1963 Joh. Chr. Brouwer 77 jaar bankwerker oud-werknemer, ca. 28 dienstjaren. 18-7-1963 M. Vet 70 jaar koker oud-werknemer, ca. 17 dienstjaren. 23-7-1963 L. van Gerven 64 jaar ketelmaker, ca. 21 dienstjaren. 26-7-1963 H. van Varik 59 jaar archivaris, ca. 4 dienstjaren. 2-8-1963 A. Haring 81 jaar baas Bankw. Mach.fabriek oud werknemer, ruim 50 dienstjaren. 3-8-1963 J. Boot 74 jaar bankwerker oud-werknemer, ca. 16 dienstjaren. 11-8-1963 T. de Jong 54 jaar schilder, ca. 6 dienstjaren. Met leedwezen geven wij kennis van hun over lijden. Hun nagedachtenis zal door ons in ere gehouden worden. Hebt u wel eens in moeilijkheden gezeten? Onzinnige vraag, vindt u niet? Verkeert niet iedereen wel eens in penibele omstandigheden? Maar hebt u wel eens in nood verkeerd? Kan dat eigenlijk nog wel, nu vrijwel iedereen verzekerd is, dikwijls zelfs „van de wieg tot het graf"? Een mens in geestelijke of materiële nood? Het klinkt para doxaal in deze tijd van welvaart, van voortreffelijke sociale voorzieningen. Maar tóch: er zijn nog mensen in nood. Daarmee doelen we niet op de woningnood, hoe erg die ook is, nee, erger dan dat. Vaak komt u deze mensen niet tegen en misschien loopt u wel met een klein boogje om hen heen, of beziet u hen met gevoelens van wantrouwen. Die mens in nood zal zich overigens niet gemakkelijk tot u richten. Heb geen angst, dat hij u op straat zal aanspreken of 's avonds laat bij u zal aanbellen, om zijn nood te klagen, dat doet zo iemand nietEen ex-gevangene bijvoorbeeld, loopt daarmee niet te koop. Hij heeft een aantekening op zijn strafblad staan; in de gevangenis gezeten. Op hem rust een smet. Hijzelf durft zich niet tot u te wenden, maar na mens hem komen op de Nationale Reclasseringsdag anderen bij u aankloppen: Vrijwillige medewerksters en medewerkers van het Rotterdams Comité van uitvoering voor de Nationale Reclasseringsdag. „Wat heb ik met de reclassering te maken?" zult u mis schien vragen. Heel wat! Ondanks het feit, dat in vele ge vallen het gezegde „eigen schuld" op gestraften van toepas sing kan zijn. Ondanks het feit, dat hij of zij persoonlijk verantwoordelijk is voor de gedane misstap. Overigens, hebt u weieens nagedacht over de achtergronden van die misstap? Is de samenleving, waarin ze opgroeiden, dikwijls niet mede verantwoordelijk Dat kan allemaal' wel, zult u zeggen, maar tóch hadden ze hun verstand moeten gebruiken. Dat zijn we allemaal met u eens, en toch tóch klopt op de Nationale Reclasserings dag een collectant bij u aan en houdt u een bus onder de neus. Eerlijkheid is vaak een kwestie van milieu en opvoeding, van factoren, dié buiten onze eigen wil op ons hebben inge werkt, toen we daar nog vatbaar voor waren. Wat zou er van óns terechtgekomen zijn, als dat milieu slecht was ge weest Wie met de justitie in aanraking is geweest, moet na het ondergaan van zijn straf de maatschappij weer in. Hoe zal die maatschappij hem ontvangen? Als hem de kans om op nieuw te beginnen onthouden wordt, doordat niemand zich met hem wil bemoeien, doordat hij met wantrouwen beje gend wordt, doordat geen werkgever hem aanneemt en geen werknemer met hem wil omgaan, dan is zijn herhaald falen ook ónze schuld. Velen, ook in Rotterdam, zijn bij het reclasseringswerk in geschakeld. Ze bezoeken gevangenissen, rijkswerkinrichtingen of huizen van bewaring. Zij geven de reclassent morele steun, leiding en voorlichting en helpen zo mogelijk zijn of haar gezin. Voor al dat werk, veelal door vrijwilligers ver richt, is veel geld nodig. Vandaar de Nationale Reclasse ringsdag, op 28 september a.s. Voor deze collecte zijn natuurlijk collectanten nodig, zeer veel collectanten! Niemand mag die dag kunnen zeggen, dat hij „de bus voor deze collecte gemist heeft". Rotterdam heeft minstens 600 collectanten nodig. Wij doen daarom ook een dringend beroep op u, om u beschikbaar te stellen als collectant voor de gehele dag of desnoods een gedeelte daarvan. U kunt u opgeven bij de collecteleidster Mej. C. M. Wierks, Joost Banckertplaats 222, Rotterdam, telefoon 126956. 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 12