was helemaal uit Nigeria naar Nederland gekomen, omdat hier, in ons land, iets bijzonders voor hem en zijn landgenoten gaat gebeuren. Nog nooit heeft Nigeria een eigen fregat gehad en nu krijgt het er een. Een fregat, dat in Nederland wordt gebouwd, in Schiedam, bij W.F. om precies te zijn. In januari werden in de Nigeriaanse stad Lagos de handtekeningen gezet: Wilton-Fijenoord had de opdracht gekregen voor een honderd en zes meter lang fregat, dat over drie jaar klaar moet zijn en dat als bouw- nummer meekreeg: 785. Niet op Engeland, waarmee Nigeria zulke nauwe betrekkingen onder houdt, had het gouvernement van Nigeria de uiteindelijke keus laten vallen, maar op Nederland. Alleen: als straks dat fregat klaar is, moet er gevaren kunnen worden en de Nigeriaanse Marine had geen zeewaardig schip om mannen te trainen en „pasklaar" te maken. „Nederland vond ook hiervoor de oplossing en daarom is mijn rege ring uw land dubbel erkentelijk", vertrouwde Minister Mbu me toe. Want wat gebeurde? De Koninklijke Marine was bereid een schip uit de reservevloot drie jaar aan Nigeria in bruikleen te geven en dat gebaar werd in Lagos zeer gewaardeerd. Het is een schip met een historie, dat naar Nigeria gaat voor die drie jaar, want de P 801 is een patrouillevaartuig, dat in de annalen uitvoe rig staat vermeld. En geen wonder! Het was president Roosevelt, die het schip begin 1942 aan Koningin Wilhelmina aanbood en in Florida werd het aan onze Koninkliike Marine overgedragen. Daarna ging de P 801 naar de Caraibische- en West- indische wateren, als onderdeel van Amerikaanse en Engelse vloot- eenheden. Niet voor lang, want al snel werd het lid van de zogenaamde „killer-group", speciaal opgeleid om de strijd aan te binden met de Duitse onderzeeboten. Er staat heel wat van dat patrouillevaartuig „Queen Wilhelmina" te boek; dat het in 1944 van Curasao via de Bermuda-eilanden naar Enge land vertrok, dat het in Plymouth aankwam en in het midden van 1945 uit dienst werd gesteld, dat het naar Den Helder werd overgebracht en in februari 1946 weer in dienst werd gesteld, dat het een jaar later volgschip werd van de (eerste) Karei Doorman en in 1948 als politie- vaartuig voor de visserij-inspectie werd gebruikt. Daarna heeft de P 801 nog deelgenomen aan grote oefeningen in de Golf van Biscaje. Tien jaar geleden kwam er het stempel op: reserve. „Koninklijk" En nu is er weer een nieuw hoofdstuk te schrijven, want het is geen P 801 meer en geen „Queen Wilhelmina", maar sinds eind juli 1963 is het de „Ogoja" en onder die naam gaan de Nigeriaanse marinemannen ermee oefenen. 1. De „Ogoja" kort voor de overdracht. 2. Ir E. Woltjer begeleidt de hoge gatten naar de plaats van overdracht. Op de achtergrond Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter".

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 4