Het woordje „Royal" staat nog steeds op de hoofd deksels van de marinemannen uit Lagos, want het is nog altijd de „Koninklijke Nigeriaanse Marine", al is het land onafhankelijk en geen koninkrijk. „Maar we zijn de banden met Engeland nog niet kwijt", lachte een Nigeriaanse officier als uitleg. Ze stonden aangetreden, de gewapende wachten van de Nigeriaanse en de Nederlandse Marine, daar dicht bij de werfhaven van Wilton-Fijenoord. De matrozenkapel van het marinevliegkamp Val kenburg speelde de volksliederen, op de achter grond lag Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter". Strak en als gebeeldhouwd stonden de handen van blanke en zwarte marine-officieren in de lucht naast hun uni formpetten en de zon overspoelde dit alles op W.F.-grond met een royale scheut warmte. Het was een mooi, een ongewoon en indrukwekkend moment; een beeld, om per foto vast te leggen. Olifantstand Wat later wandelde Minister Mbu langs de wachten. Hij droeg onder zijn wijde jas een dun linnen zomer- pak van heel licht rose kleur, dat overal bestikt was met bloemmotieven. „Dat costuum is in Europa ge maakt, maar Nigeriaanse vrouwen hebben het ge borduurd", deed de secretaris van Minister Mbu me uit de doeken. En daar stapte de Nigeriaanse Minister naar een spreekgestoelte. Al eerder had daar Vice-Admiraal Van der Schatte Olivier gestaan om tegen de afge vaardigden uit Nigeria te zeggen: „Wij zijn trots op uw komst; u en wij hebben de zee in elk geval als gemeenschappelijk goed". De Vice-Admiraal wenste de Nigerianen met de „Ogoja" een „goede reis en behouden vaart". „Wij danken de Nederlandse Marine bijzonder har telijk voor alle hulp", sprak Minister Mbu. „Voor de hulp en voor dit prachtige schip „Ogoja". Hier in Nederland wordt ons eerste fregat gebouwd. Minister Mbu sloeg de brede overhangende delen van zijn „agbada", het nationale costuum, over zijn schouders en stapte naar Vice-Admiraal Van der 3. Minister Mbu inspecteert de Nigeriaanse erewacht aan boord van de „Ogoja" 4. Minister Mbu inspecteert de „Ogoja". 3. Minister Mbu tekent het gastenboek van de werf. 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 6