Schatte Olivier: „Mag ik u dit als blijk van waar dering aanbieden?". De Vice-Admiraal stond op dat moment oog in oog met een gebeeldhouwde olifantstand, waarin een kopje van een Nigeriaans meisje was gesneden. Buiging voor vlag Vanzelf dat Minister Mbu ook de „Ogoja" van dichtbij wilde bekijken. Hij tilde zijn lange gewaad op en stapte aan boord. Bij het 7,6 centimeter ka non stonden twee matrozen van de Nigeriaanse Ma rine opgesteld. Minister Mbu hoefde maar even een wenk te geven om begrepen te worden. Hij wandelde naar het kanon toe en moest het even ronddraaien. Daarna boog hij nog naar de wit- groen-rode vlag van zijn land die op de „Ogoja" wapperde en wandelde weer weg. „Wat hier in Schiedam voor ons wordt gebouwd is geweldig", vertelde me op de terugweg nog een van de Nigeriaanse marine-officieren. „Het wordt een fregat met een dubbel vier inch-kanon, met vier mitrailleurs van veertig millimeter en een drie loops dieptebommenwerper. Er komen twee ver stelbare schroeven en de vier M.A.N.-motoren moe ten zorgen voor meer dan vijftienduizend PK, ter wijl het schip 26 knopen gaat varen. U ziet, ik weet het uit m'n hoofd, maar zo'n schip is voor ons, als marine-mensen, ook een sprookje". „Gaat u er zelf op varen, over drie jaar?" vroeg ik. „Ik hoop het", was het antwoord, „maar we ho pen er allemaal eigenlijk op. Het wordt bovendien een heel speciaal schip, want het gaat plaats bie den aan tweehonderd man en er komen speciale hutten en salons aan boord." Waarom? „Omdat dit fregat in mijn land ook voor ontvangsten moet gaan dienen als we buitenlandse staatshoofden op bezoek hebben". Op een schip van 53 meter lengte zullen de Nige- rianen huiswaarts varen om te oefenen; op een schip van precies de dubbele lengte zullen ze over drie jaar dezelfde reis maken naar Lagos. En daar zal een „Schiedams product" de trots van het land zijn. p. W. RUSSEL 6. Na de overdracht vond een ontvangst plaats in onze kantine. 7. Vice-Admiraal A. H. van der Schatte Olivier, Bevel hebber der Zeestrijdkrachten, doet Minister Mbu uitgeleide.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1963 | | pagina 7