weken voltooid zijn. Voor dit alles moesten 75 kilo meter pijpleidingen en 180 kilometer electrische kabels en bedradingen worden aangelegd; derhalve in totaal een afstand van 255 kilometer leidingen, of wel nog iets langer dan de weg van Rotterdam naar Groningen. Voor de verlichting, die in hoofdzaak via T.L.-bui- zen geschiedt, moesten 7500 armaturen worden ge plaatst. Een groot deel van de airconditioning-installatie is nu zelfs reeds in bedrijf gesteld ten behoeve van het vorstvrij kunnen werken. Standaardisatie Het aanbrengen van de reeds tevoren in de werk plaatsen gereed gemaakte wanden voor de passa giersaccommodaties, alsmede de verdere betimme ring hiervan, is nu voor 75 gereed. De hierbij nagestreefde standaardisatie van eenheden, ter be vordering van een efficiënte fabrikage in de werk. plaatsen en van een vlotte samenstelling aan boord, is van groot nut gebleken. Er moesten immers niet minder dan 500 hutten voor 2, 3 of 4 personen, vrijwel alle met bad- of douchecel en met eigen toilet, voor de 1863 passagiers, en ongeveer 150 hutten met was- en toiletgelegenheid voor de ruim 400 bemanningsleden worden gebouwd. Voor het beschieten van de passagiersruimten wor den 55.000 vierkante meters multiplexplaten ver werkt, waarvan ongeveer 50.000 vierkante meters aan twee kanten beplakt met kunstharsfineer. Onge veer 3000 vierkante meters (voornamelijk in de salons) worden met edele houtsoorten beplakt. Er moeten voor hutten, gangen e.d. 13.000 vierkante meters naadloze vloeren, betegeld met durastic vynil, worden gelegd en voor de sanitaire ruimten meer dan 2000 vierkante meters tegelvloeren. Bovendien worden 4000 vierkante meters nieuwe houten dekken aangebracht. Ook de vervaardiging en het plaatsen van de be timmering voor de grote salons en de andere recrea tieruimten ten behoeve van de passagiers verlopen bevredigend. Een nieuwe naam Het schip zal straks, onder Britse vlag en met Li verpool als thuishaven, onder de nieuwe naam "Fairstar" in de vaart komen. Van oorsprong vervoerde de "Oxfordshire" voorna melijk troepen, waartoe de Bibby Line een contract met de Engelse regering had. Daar dit in het begin van 1963 door genoemde regering voortijdig werd beëindigd, omdat toen besloten werd de troepen voortaan door de lucht te laten vervoeren, ver- charterde de Bibby Line het schip aan de Fairline Steamship Corporation of Panama, die het zal in leggen in haar bestaande passagiersdienst tussen Engeland en Australië. Hiertoe werden een grondige verbouwing en vernieuwing noodzakelijk geacht, die, praktisch alleen met uitzondering van romp en machinekamer, resulteerden in een vrijwel geheel nieuw schip. De bovenste dekken werden, zowel naar voren als naar achteren, verlengd. De commandobrug werd ongeveer 30 meter naar voren geplaatst. Het uiter lijk van de schoorsteen werd gemoderniseerd en het schip zal een nieuwe, grote aluminium radarmast krijgen, uitgerust met twee stuks truemotion Decca- radarapparatuur van 3 en 10 cm. Teneinde geheel te voldoen aan de internationale conventie I960, ter beveiliging van mensenlevens op zee, worden diverse voorzieningen getroffen: een groot aantal brandschotten, over het gehele schip verdeeld en voorzien van 160 branddeuren; 1800 ton vaste ballast (in de vorm van gietijzeren blok jes) in de dubbele bodemtanks; uitbreiding van het aantal reddingsboten, enz. Er werd ook een nieuwe, automatische brandbeveiligingsinstallatie (Sprinkler) aangebracht, waarbij gebruik gemaakt werd van een gedeelte van de bestaande installatie. Het schip krijgt tien liften: 4 voor passagiers, 4 voor goederen en 2 kombuisliften. T.V.-installatie en wasserette De "Fairstar" wordt tevens uitgerust met een com plete televisie-installatie (weer iets moderner dan onlangs op de „Rotterdam" van de Holland-Ame- rika Lijn werd geplaatst), met ontvangstmogelijk heden in de salons en andere recreatieruimten, als mede in de 20 luxe hutten, die het schip telt. Eveneens is het mogelijk de in de bioscoop ver toonde films via deze televisie-apparatuur op de beeldbuis te brengen. Op het E-dek is een „wasserette" ingericht, waarin de passagiers zelf hun was kunnen behandelen. Er staan hier 10 wasmachines, 4 droogtrommels, een droogkamer en 15 electrische strijkijzers met planken. De "Fairstar" krijgt een grote social hall op het promenadedek, over twee dekken doorlopend naar het sloependek. Behalve negen verschillende bars, heeft het schip ook een speciale salon, met de no dige dekruimte, voor teenagers. Niet minder dan zes stel trappenhuizen verbinden de verschillende dekken. Er zijn verder o.m. twee zwembaden; een theater met 350 zitplaatsen; twee eetsalons, elk voor vierhonderd personen, en een aparte kinder eetsalon met 170 plaatsen; een lees- en schrijfka mer; een bierhal; dames- en herenkapsalon; een 9

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 11